Forrás: Mohammad Ali Marizad/Wikimedia Commons |
A svéd miniszterelnök elveszítette a bizalmi szavazást. Mivel a törvényhozás többsége nem szavazott bizalmat Stefan Löfven szociáldemokrata kormányfőnek, így a miniszterelnök kénytelen távozni posztjáról. Löfvent 142 képviselő támogatta, és 204-en szavaztak ellene, köztük a teljes jobbközép blokk és a bevándorlásellenes Svéd Demokraták képviselői is – írja a Reuters.
Svédországban a parlamenti választások után a törvényhozásnak kötelező bizalmi szavazást tartania a kormányfő személyéről. Jelenleg egyik politikai erőnek sincs abszolút többsége a törvényhozásban, így egyelőre kérdéses, ki fog kormányt alapítani. Az elemzők Ulf Kristerssont, a Mérsékelt Párt vezetőjét tartják esélyesnek a kormányfői pozícióra, mivel azonban a párt nem éri el az abszolót többséget, így vagy a Svéd Demokraták vagy a balközép részéről kell támogatást szereznie.
A Svéd Demokraták vezetője, Jimmie Akesson elmondta: akadályozni fogja minden olyan kormányzat működését, amely nem enged pártjának beleszólást a bevándorlás, az egészségügy, a nyugdíj és a büntetőjog kérdéseibe. Ha Kristersson kormányfő akar lenni, azt csak az én segítségemmel érheti el – tette hozzá.
Hosszú az út az új kormányig
Ha nem találnak megoldást a helyzetre, három hónap múlva újabb szavazást rendelnek el – mivel azonban nem várható jelentős változás az eredményeket illetően, valamilyen kompromisszum várható a felek között. Az elemzők által összeállított koalíciós tervek azonban politikailag problémásak, a felek közötti tárgyalások pedig akár hetekig is elhúzódhatnak. Az átmeneti kormányt Löftven vezeti az új adminisztráció létrejöttéig.
A szeptember 9-i svédországi választásokon az eddig is koalíciót vezető Szociáldemokraták a szavazatok több mint 28,4 százalékát szerezték meg, a Mérsékelt Párt 19,8 százalékot szerzett, a “neonáci gyökerűnek” mondott, idegenellenes SD 17,6 százalékot kapott. A kormányalakítást tehát hosszú tárgyalássorozat előzheti meg.
Valamilyen nagykoalícióra emlékeztető, pártok közötti együttműködésre lehet tehát szükség, legvégső esetben új választások jöhetnek. A szélsőséges SD-vel sokan elutasítanak bármilyen együttműködést, bár már nem mindenki zárja ezt ki teljesen, mint korábban. Az MTI azt emelte ki, hogy “szakértők szerint újdonság, hogy a migráció központi témává vált a vasárnapi svéd választásokon, és ez hozhatta a bevándorlásellenes Svéd Demokraták megerősödését”. Erről korábban részletesen is beszámoltunk a Privátbankár.hu-n. >>>