3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ciprasz tárgyalt Putyinnal. A Sziriza párt keményvonalasai már kidolgozták az izlandi típusú államcsőd forgatókönyvét, mindezt az önálló jegybank visszaállításával. Merkel attól tart – joggal, tegyük hozzá –, hogy egy esetleges Grexitnek súlyosabb geopolitikai következményei lennének, mint gazdaságiak, különösen az ukrán helyzet figyelembevételével.
Angela Merkel és Alekszisz Ciprasz EPA/ANDREA BONETTI

Tegnap az Eurócsoport pénzügyminiszterei találkoznak, Ciprasz görög miniszterelnök és Putyin orosz elnök ma ült össze egy munkatalálkozóra Szentpétervárott, a június 25-26-ai Európai Csúcs pedig az utolsó lépés lehet. A végjátékhoz érkeztünk a görög játszmában, hiszen egyes híradások szerint Athénnak nincs már elég pénze a júniusi közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra. 

Ciprasz egy kicsit még fel is tekert a hangerőn az utóbbi órákban, miután az IMF "büntetőjogi felelősségét" hangsúlyozta a Görögországban kialakult válság miatt, illetve a külföldi erők által kikényszeríteni akart rezsimváltásról beszél.

Mit kínálhat Moszkva?

Ciprasz és Putyin minden bizonnyal megvitatta az orosz segélyezési lehetőségeket - igaz, ezt az orosz helyettes pénzügyminiszter cáfolta. Ha az elkövetkező hetekben tovább romlik Athén-Brüsszel viszonya, akkor ezeket az opciókat Ciprasznak komolyan számba kell venni. Számos megoldást kínálhat Moszkva, így egy több milliárd eurós előleg Görögország jövőbeli Török Áramlatból származó bevételeire, vagy akár egy hitel a BRICS bankjából. Moszkva már többször meghívta Athént, hogy csatlakozzon ehhez a bankhoz és belépés esetén Athén azonnal jogosult lenne hitel felvételére.

Idén júliusban ráadásul Oroszország a házigazdája a BRICS-csúcsnak Ufa városában, ahol életre hívják a 100 milliárdos valutatartalékkal rendelkező pénzintézetet. Ennek Görögország lehetne rögtön az első mintaprojektje. Ciprasz kutyaszorítóban érezheti magát egyrészt a nyugati hitelezőktől, másrészt Sziriza pártjának keményvonalasaitól, ezért minden eddiginél komolyabban fontolóra veheti az ’orosz kártya’ kijátszását. 

A Nyugat segítségének az ára

A képzeletbeli tárgyalóasztal másik oldalán Merkel kancellár hasonlóan szorongatva érezheti magát egyrészt saját törvényhozóitól, másrészt a pénzügyminisztériumától. Merkel attól tart, hogy egy esetleges Grexitnek súlyosabb geopolitikai következményei lennének, mint gazdaságiak, különösen az ukrán helyzet figyelembevételével. A Balkán teljes régiója is sokkal instabilabbá válna.

Athén kimentésének viszont komoly ára van. A görög adósságállomány fenntarthatóbb szintre vágása az eurózóna országok számára általában és Németország részére különösen drága mulatság lenne. A görög adósság jelenleg 320 milliárd eurót tesz ki, ha ezt GDP arányosan 120 százalékra akarják csökkenteni, akkor az mintegy 100 milliárd eurós leírással járna. 

A Sziriza keményvonalasainak tervei

A döntés pedig most esedékes, mert az idő szorít. Ciprasz kritikus döntés előtt áll. Ha elfogadja a hitelezők követelését, a pártja egy részének támogatását elveszítheti és a centrista pártokhoz kellene fordulnia, hogy elnyerje a megegyezési csomag parlamenti támogatottságát.

A brit The Telegraph beszámolója szerint a Sziriza szélsőbalos szárnya (Aristeri Platforma) napokon belül benyújtja terveit egy izlandi típusú államcsőd levezénylésére és a görög bankrendszer államosítására. Ez természetesen a drachmához való visszatérést jelentene és az önálló jegybank visszaállítását. A 149 tagú Sziriza frakcióból mintegy 30-an tartoznak ehhez a platformhoz és támogatják ezt az elképzelést. 

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG