Magyarországnak szüksége van valamilyen biztonsági hálóra, a Moody’s leminősítésétől függetlenül is szükségünk lett volna együttműködni az IMF-fel – jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Magyar Televíziónak. Azt is elismerte, valóban azért volt szükség az új IMF-tárgyalások bejelentésére, hogy megelőzzük a hitelminősítők leminősítéseit. (Erről eddig a kormányzat másképp nyilatkozott.) Annak kapcsán, hogy a Standard and Poor’s kivár Magyarország leminősítésével, azt mondta: a Moody’s megpróbálta beelőzni a többieket, kicsit türelmetlenebb, mint a többi hitelminősítő.
Beszélt arról is, hogy az IMF véleménye szerint már sokkal rugalmasabb, mint 2008-ban volt, többféle konstrukciót kínál, mint akkor. Felhívta a figyelmet arra, hogy jelentős a különbség az államháztartás helyzetét illetően az akkori és a mostani állapot között. Az Európai Unió szerint is három százalék alatt marad az államháztartási hiány, miközben az adósság csökken – jegyezte meg az államtitkár.
Úgy vélte: miután a német gazdaság 0,9 százalékos bővüléssel számol 2012-re, nálunk 0,9-1,5 százalék emelkedhet a GDP jövőre. Kiemelte: a büdzsében lévő 300 milliárd forintos tartalékkal 0,5 százalékos növekedésig is tartható a költségvetés. Szerinte tovább kell menni azokkal a reformokkal, melyek a Széll Kálmán-tervben elindultak, ezeket még gyorsabban meg kell valósítani.
Ezzel a kormányzat meglehetősen optimista, piaci elemzők inkább stagnálást vagy recessziót valószínűsítenek, az egész eurózónában és Magyarországon egyaránt. Sőt, már az OECD is recessziót vár.