Oroszországban a reálbérek 6,5 százalékkal voltak magasabbak 2025 januárjában, mint 2024 első hónapjában – idézte a Moscow Times a Roszstat előzetes adatát. Az infláció mintha kefelé vette volna az irányt, a gazdaság lehűlni látszik az elmúlt év túlfűtöttsége után. A nominális átlagkereset 89 ezer rubel (384 ezer forint) volt az év elején.
A nominális keresletnövekedés 17,1 százalék volt, ebből maradt a 6,5 százalékos reálbértöbblet. A jelentős emelkedést a krónikus munkaerőhiánnyal magyarázzák a szakértők. Az éves pénzromlás tempója márciusban 10,24 százalékra gyorsult – derült ki a gazdaságfejlesztési minisztérium adataiból. A bruttó hazai termék februárban 0,8 százalékkal haladta meg a 2024. februárit, ami jóval elmarad a januári háromszázalékos éves GDP-növekedési tempótól. Ez szintén a minisztérium beszámolójából derült ki. A tárca szakértői megjegyzik, hogy a lassuláshoz hozzájárulhatott a 2024-es szökőév, ami azt jelentette, hogy tavaly több munkanap esett erre a hónapra. Eközben a beszerzőimenedzser-indexek (PMI) is lassulásról tanúskodnak. Az idei első negyedévben mind feldolgozóipar, mint a szolgáltatások PMI-je nagyjából 50 pont volt, ami arra utal, hogy a gazdaság a közeljövőben stagnálni fog. A moszkvai jegybank vezetői ezt jó hírnek vehetik, mert az a céljuk, hogy „puha landolással” vezessék ki az orosz gazdaságot a túlzott rakkolásból.
Az S&P Global szakértői szintén arról számoltak be, hogy a lehűlő üzleti környezetben csökken az inflációs nyomás Oroszországban. A munkaerőhiány miatt nem várhatók elbocsátások. Ha az infláció csökken, akkor ez támaszt adhat a reálbérek emelkedésének. Hogy mi lesz ennek a vége, az még nyitott kérdés. Az infláció még nem tetőzött, de a pénzromlással kapcsolatos várakozások enyhültek