6p

A rendkívüli EU-csúcs fő témája elvileg a fokozódó migráció lenne, az ukrán elnök brüsszeli látogatása ugyanakkor elterelte a figyelmet erről a témáról. Brüsszelben újabb jelét láthattuk annak, hogy Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij viszonya feszült.

Oroszország háborúja Ukrajna ellen, EU-támogatás Ukrajnának, gazdaság, migráció – a hivatalos napirend szerint ezek a témák szerepelnek az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács ma kezdődött, kétnapos rendkívüli csúcsértekezletén Brüsszelben.

Ukrajna és migráció

A tanácsi dokumentum kiemeli, hogy az EU és tagállamai eddig már 50 milliárd euró értékű segítséget adtak Ukrajnának, és továbbra is egységesen támogatják. Emlékeztet arra is, hogy tavaly az EU tagjelölt státuszt adott az országnak, múlt héten pedig sor került a 24. EU-Ukrajna csúcsra is.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke meghívólevelében az alábbi kérdések megvitatását javasolta: „Ukrajna igazságos békét célzó kezdeményezése, amely Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának teljes körű tiszteletben tartásán alapul, Oroszország befagyasztott és immobilizált vagyoni eszközeinek lehetséges felhasználása, valamint az elszámoltathatóság.”

A migrációt tekintve a csúcs „az EU külső határainak hatékony védelmére” és ”a határokon kívüli intézkedések fokozására”, ezen belül  „a visszaküldés és a visszafogadás javítására” és „az emberkereskedelem és az embercsempészés elleni küzdelemre” fókuszál.

Charles Michel szerint a migráció ma ez egyik legnagyobb kihívása az EU-nak, az illegális határátlépések száma növekszik, amire „fenntartható, felelős és humánus megoldást” kell találni.

Ennyi derül ki tehát a hivatalos dokumentumokból. De miért speciális a mostani csúcs, és várhatók-e konkrét döntések?

Zelenszkij, a díszvendég

A csúcs fő különlegességét Volodimir Zelenszkij látogatása adja. Az ukrán elnököt a héten Londonban Rishi Sunak brit miniszterelnök és III. Károly király, Párizsban pedig Emmanuel Macron francia elnök már fogadta Olaf Scholz német kancellár társaságában. Zelenszkij ma pedig Brüsszelben folytatta európai körútját.

„Erős jelzés, hogy ott lesz a csúcson. A szolidaritás jele. Az ukránok az európai család tagjai” – mondta a német kancellár szerda éjjel.

Jelzésértékű az is, hogy az ukrán elnököt többek között Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel köszöntötte Brüsszelbe érkezésekor.

„Isten hozta Brüsszelben, kedves Zelenszkij, az európai család szívében, ahová Ukrajna tartozik,” írta Ursula von der Leyen Twitter üzenetében. 

Volodimir Zelenszkij az EU-csúcs csoportképén. Mellette jobbra Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, mögötte Orbán Viktor miniszterelnök. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Volodimir Zelenszkij az EU-csúcs csoportképén. Mellette jobbra Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, mögötte Orbán Viktor miniszterelnök. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Zelenszkij ma délelőtt felszólalt az Európai Parlament brüsszeli üléstermében is, az uniós vezetők és több száz uniós képviselő előtt. Elsősorban azt hangsúlyozta, hogy mennyi minden köti össze Ukrajnát és az EU-t – közös értékek, történelem –, a jogállamiságra, értékek sokszínűségére és igazságosságra  épülő európai élet pedig „a hazavezető utat” jelenti szerinte Ukrajna számára.

„Ukrajna az Európai Unió tagja lesz”, jelentette ki.

Jelezte azt is, hogy a nap folyamán köszönetet fog mondani az európai állam- és kormányfőknek az Ukrajnának nyújtott segítségért.

Bár katonailag Kijev legnagyobb támogatója az Egyesült Államok és Nagy-Britannia, az uniós országok is sok milliárd euró értékű katonai és egyéb támogatást nyújtanak neki – legutóbb például német Leopard harckocsik szállításáról döntött több uniós ország. Néhány európai állam (például Hollandia) pedig nem zárkózik el attól sem, hogy a jövőben esetleg vadászgépeket küldjön Kijevnek. (Németország ugyanakkor kizárta ezt a lehetőséget.)

Feszült viszony

Az EU-csúcs keretében elvileg lehetőség nyílna egy találkozóra az ukrán elnök és Orbán Viktor miniszterelnök között is. Az erre vonatkozó kérdésre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón azt mondta: biztonsági okokból nem tudható, hogy lesz-e köztük kétoldalú találkozó.

Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij viszonya köztudottan feszült, mivel a magyar kormány általában tartózkodik Moszkva kritizálásától, továbbra sem mond le az orosz energiahordozókról, nem szállít fegyvereket Ukrajnának, valamint szóvá teszi Kijevnek az ukrajnai magyar kisebbség hátrányos megkülönböztetését. 

A magyar kormányfő ma reggeli Twitter-üzenetében mindenesetre azt írta, hogy Magyarország folytatja a humanitárius és pénzügyi segítségnyújtást Ukrajnának, valamint támogatja az azonnali tűzszünetet az emberéletek megóvása érdekében (ez ugyanakkor újabb területi veszteségeket jelentene Ukrajnának a jelenlegi frontvonalakat figyelembe véve).

A feszült viszonyra utal az is, hogy – a Euronews felvétele szerint – a magyar miniszterelnök nem tapsolta meg Zelenszkijt az uniós vezetők csoportképéhez érkezésekor.

Az ukrán elnök tavaly márciusban azt üzente a magyar miniszterelnöknek, hogy döntse el, kivel van. Igaz, júniusban telefonon felhívta Orbán Viktort, és már enyhébb hangnemet ütött meg: megköszönte neki Ukrajna szuverenitásának és EU-tagjelölti státuszának támogatását, valamint az ukrán menekültek befogadását, és egyúttal meghívta Ukrajnába a magyar kormányfőt.

Visszatérve az EU-csúcsra, a Politico szerint Zelenszkij látogatása „beárnyékolta” a migráció kérdését, amely jegyében eredetileg összehívták a csúcsot.

Mvel az EU-ba illegálisan érkező menedékkérők száma 2016 óta nem látott szintre ugrott idén, a mai találkozó előtt nyolc ország (Dánia, Litvánia, Lettország, Észtország, Szlovákia, Görögország, Málta, Ausztria) közös levélben követelte a közösség menekültügyi rendszerének radikális reformját, és az eddiginél keményebb fellépést kért az „irreguláris migrációval” szemben. Szerintük szigorítani kell a határok védelmét, és könnyebbé kell tenni a visszatoloncolásokat a származó országokba. Azok hiánya ugyanis vonzza az illegális migrációt.

Sajtóhírek szerint ugyanakkor a mostani csúcson nem várható konkrét előrelépés ebben az ügyben.

Frissítés:

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke délután azt tudatta az MTI-vel, hogy Orbán Viktor külön találkozón vett részt Brüsszelben Volodimir Zelenszkijjel a görög, a horvát, a szlovén miniszterelnök, az osztrák kancellár valamint a bolgár és a ciprusi államfő társaságában. További részleteket egyelőre nem közölt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG