Az Európai Parlament (EP) 496 igen szavazattal, 70 ellenszavazattal és 64 tartózkodással elfogadta azt az állásfoglalást, amelyben megkérdőjelezik Szlovákia képességét a korrupció elleni küzdelemre és az uniós költségvetés védelmére, amennyiben elfogadják a büntető törvénykönyv Robert Fico új kormánya által javasolt reformját, áll az EP közleményében. Az állásfoglalást a tavaly december 13-i plenáris vitát követően szavazták meg.
Az EP szerint a képviselőket különösen aggasztja a büntető törvénykönyv reformjára irányuló gyorsított eljárás „indokolatlan alkalmazása”, valamint a korrupciós ügyekkel és súlyos bűncselekményekkel foglalkozó különleges ügyészség megszüntetése.
A képviselők szerint ezek a változások veszélyeztetik az igazságszolgáltatási eljárások integritását és aláássák az EU csalás elleni küzdelmét.
A képviselők felszólítják továbbá a szlovák kormányt, hogy vizsgálja felül a visszaéléseket bejelentő személyekre vonatkozó jogszabályok javasolt módosításait, mivel az új szabályok visszamenőleges hatállyal megszüntethetik a védelmet. Szerintük minden büntetőjogi reformnak biztosítania kell a folyamatban lévő büntetőügyek folytatását és az új ügyek hatékonyságát.
Az EP továbbá sürgeti a pozsonyi kormányt, hogy foglalkozzon a büntetőeljárásról szóló törvény 363. paragrafusának régóta fennálló kérdésével, és akadályozza meg az ezzel való visszaélést, mert a paragrafus jelenleg lehetővé teszi a főügyész számára, hogy megtagadja a büntetőeljárás lefolytatását.
Mindemellett a képviselők elítélik „azt a helytelen és tiszteletlen nyelvezetet”, amelyet Fico miniszterelnök egy, a jogállamiság helyzetéről szóló tudományos eszmecserén használt (ennek részleteire a közlemény nem tért ki – a szerk.). Egyúttal arra ösztönzik a politikai vezetőket, hogy "konstruktívan és tiszteletteljesen" lépjenek fel a nyilvánosságban.
Az EP-t aggasztják azok a tervek is, amelyek szerintük aláássák a civil mozgásteret, korlátozzák a nem kormányzati szervezetek munkáját és megbélyegzik a külföldi finanszírozásban részesülő szervezeteket.
A képviselők aggódnak a szlovák rádió és televízió (RTVS) tervezett átalakítása miatt is, és sajnálatukat fejezik ki Fico miniszterelnök és több kormánytisztviselő azon döntése miatt, hogy többé nem beszélnek a kulcsfontosságú médiaorgánumokkal. Követelik, hogy vessenek véget a magánszemélyek és a média képviselői elleni verbális támadásoknak, amelyek szerintük a múltban hozzájárultak egy olyan környezet kialakulásához, amelyben erőszakos bűncselekményeket követtek el, mint Ján Kuciak újságíró és párja, Martina Kušnírová meggyilkolása.
Mint ismert, tavaly decemberben Robert Fico új kormánya eljárást indított az ország büntető törvénykönyvének átalakítására, a súlyos bűncselekmények büntetési tételének csökkentésére és a Speciális Ügyészség feloszlatására. A kormányt azzal is vádolták, hogy célzott személyi változásokat hajtott végre a szlovák rendőrségen és a nyomozóknál.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök kijelentette, hogy megvétózza a törvényt.
Az Európai Ügyészség pedig arra figyelmeztetett, hogy egyes változtatások veszélyeztethetik az Európai Unió pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét és korrupcióellenes keretrendszerét, áll az EP közleményében.
Orbán Viktor miniszterelnök a héten fogadta hivatalos látogatáson Robert Ficót Budapesten. A találkozóról laptársunkál, a szintén a Klasszis Médiához tartozó mforon olvashatnak.