A tájékoztatás szerint az Atalante először hanglokátorok segítségével térképezték fel a tengerfenék érintett részét, hogy pontosan bemérjék, hova érdemes leküldeni a Victor 6000 nevű robotot.
A távvezérelt robotnak kevés ideje maradt, hogy felderítse a Titan helyét, amely vasárnap indult - eredetileg kevesebb mint félnaposra tervezett - útjára, mintegy 96 órára elegendő, és feltételezések szerint mostanra elfogyott oxigéntartalékkal.
A robotot négyezer méteres mélységbe eresztik le, a Titanic roncsainak a közelébe, eredetileg ugyanis a Titan - fedélzetén öt emberrel - e roncsokhoz indult, így a keresés nagyrészt ide összpontosul.
Szakértők jelenleg szinte minden reményüket ebbe a robotba helyezik, mely - Alistair Greig, a University College London tengerészmérnök professzora szerint - a rászerelt két robotkar segítségével elvileg képes lenne kábelt akasztani a kisteherautó-méretű Titanra, és így felhozni a felszínre.
Greig hozzátette, hogy a robotot nagyerejű lámpákkal szerelték fel, így képes tájékozódni a tengerfenéken uralkodó teljes sötétségben. Ez viszont csak akkor jelent segítséget, ha előzőleg felderítették a Titán pontos helyét, amelyről egyelőre nincs információ.
Mindeközben Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője azt közölte, London a térségbe vezényelte a brit haditengerészet egyik tengeralattjáróját, valamint a mentőegységek rendelkezésére bocsátott egy különleges felszereléssel ellátott repülőgépet is.
Az amerikai mentőegységeket vezető John Mauger ellentengernagy bejelentette, a keresést az oxigéntartalék vélhető kifogyása ellenére is folytatják. Elmondta, a helyzet összetettebb egyszerű számításoknál, "figyelembe kell venni az emberek élni akarását is". (MTI)