3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Decemberben a stockholmi döntőbíróság az ukránok javára döntött az orosz-ukrán gázvitában, a döntés értelmében Oroszországnak rengeteg pénzt és gázt kellene szolgáltatnia Ukrajnának. A Gazprom már csökkentette a nyomást az Ukrajnán keresztül futó vezetékekben, most arra készülnek, hogy teljesen szerződést bontanak velük. De hogyan hat ez majd Európára?
(Fotó: Wikimedia Commons)

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatójának elmondása szerint azért fordulnak most szerződésbontással a stockholmi döntőbírósághoz, mivel decemberben „kettős mércét alkalmaztak” és „aszimmetrikus döntést hoztak a Naftohaz Ukrainival” kötött szerződésekről. Hozzátette: a döntőbírók a döntésüket az ukrán gazdaság állapotának erős romlásával indokolták. A Gazprom azonban határozottan ellenzi, hogy az ő számlájukra rendezzék Ukrajna gazdasági problémáit.

A vitába beszállt a Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev is: elmondása szerint az orosz állami gázvállalat már visszafizette a Naftohaznak a márciusi gázszállításért járó díjat és a szállítást nem kezdi meg az érvényes szerződés egyeztetett kiegészítése nélkül. Az ukránok a döntést a bírósági döntés végrehajtása megtagadásaként értékelték: Andrej Kobolev, a Natfogaz vezérigazgatója szerint az Oroszországból érkező gázszállítmányok leállása miatt Ukrajnában gázhiány lépett fel, ami miatt március 6-ig korlátozni kell a fogyasztást.

Már így is csökkentették a nyomást

Ahogy arról már tegnap írtunk, az ukrán külügyminisztérium tájékoztatása szerint csökkentette a nyomást az Ukrajnán átfutó gázvezetékeiben a Gazprom, ezzel azonban veszélybe sodorják az Európai Unióba induló gázszállítmányokat is. Oroszország egyébként a múltban többször vádolta meg Ukrajnát azzal, hogy a saját szükségletei érdekében „megcsapolja” az uniós szállítmányokat.

Andrij Koboljev, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat vezérigazgatója ukrán újságíróknak elmondta, hogy a Gazprom nem kezdte el szállítani Ukrajnának azt a gázmennyiséget, amelyet az ukrán cég előre kifizetett. A vállalat emellett nem kezdte meg szerdán annak a 2,56 milliárd dollárra rúgó összegnek a kifizetését, amelyet aznap a stockholmi bíróság kártérítésként megítélt Ukrajnának.

Jön a felmentő sereg: Lengyelország

Mindeközben a lengyel állami gázszolgáltató, a PGNiG bejelentette, hogy azonnali gázszállításról állapodtak meg a Naftohazzal, ennek értelmében mintegy 60 millió köbméter földgázt szállítanak majd az ukránoknak március végéig, és a szállítmányokat már meg is kezdték. A PGNiG elnöke, Piotr Wozniak ugyanakkor elmondta: a lengyel gázszolgáltató kész meghosszabbítani és az ukrán piac szükségleteihez idomítani a szerződést. A két cég egyébként 2016 és 2017 között 1 milliárd köbméteres gázforgalmat bonyolított.

Wozniak szerint Lengyelországnak kötelessége energiaügyi szolidaritást vállalni a szomszéd országokkal. A PGNiG „stabil és biztonságos” szállításokra képes annak köszönhetően, hogy diverzifikált, a belföldi forrásokból, valamint importból is merítő portfólióval rendelkezik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG