(Fotó: Wikimedia Commons) |
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatójának elmondása szerint azért fordulnak most szerződésbontással a stockholmi döntőbírósághoz, mivel decemberben „kettős mércét alkalmaztak” és „aszimmetrikus döntést hoztak a Naftohaz Ukrainival” kötött szerződésekről. Hozzátette: a döntőbírók a döntésüket az ukrán gazdaság állapotának erős romlásával indokolták. A Gazprom azonban határozottan ellenzi, hogy az ő számlájukra rendezzék Ukrajna gazdasági problémáit.
A vitába beszállt a Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev is: elmondása szerint az orosz állami gázvállalat már visszafizette a Naftohaznak a márciusi gázszállításért járó díjat és a szállítást nem kezdi meg az érvényes szerződés egyeztetett kiegészítése nélkül. Az ukránok a döntést a bírósági döntés végrehajtása megtagadásaként értékelték: Andrej Kobolev, a Natfogaz vezérigazgatója szerint az Oroszországból érkező gázszállítmányok leállása miatt Ukrajnában gázhiány lépett fel, ami miatt március 6-ig korlátozni kell a fogyasztást.
Már így is csökkentették a nyomást
Ahogy arról már tegnap írtunk, az ukrán külügyminisztérium tájékoztatása szerint csökkentette a nyomást az Ukrajnán átfutó gázvezetékeiben a Gazprom, ezzel azonban veszélybe sodorják az Európai Unióba induló gázszállítmányokat is. Oroszország egyébként a múltban többször vádolta meg Ukrajnát azzal, hogy a saját szükségletei érdekében „megcsapolja” az uniós szállítmányokat.
Andrij Koboljev, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat vezérigazgatója ukrán újságíróknak elmondta, hogy a Gazprom nem kezdte el szállítani Ukrajnának azt a gázmennyiséget, amelyet az ukrán cég előre kifizetett. A vállalat emellett nem kezdte meg szerdán annak a 2,56 milliárd dollárra rúgó összegnek a kifizetését, amelyet aznap a stockholmi bíróság kártérítésként megítélt Ukrajnának.
Jön a felmentő sereg: Lengyelország
Mindeközben a lengyel állami gázszolgáltató, a PGNiG bejelentette, hogy azonnali gázszállításról állapodtak meg a Naftohazzal, ennek értelmében mintegy 60 millió köbméter földgázt szállítanak majd az ukránoknak március végéig, és a szállítmányokat már meg is kezdték. A PGNiG elnöke, Piotr Wozniak ugyanakkor elmondta: a lengyel gázszolgáltató kész meghosszabbítani és az ukrán piac szükségleteihez idomítani a szerződést. A két cég egyébként 2016 és 2017 között 1 milliárd köbméteres gázforgalmat bonyolított.
Wozniak szerint Lengyelországnak kötelessége energiaügyi szolidaritást vállalni a szomszéd országokkal. A PGNiG „stabil és biztonságos” szállításokra képes annak köszönhetően, hogy diverzifikált, a belföldi forrásokból, valamint importból is merítő portfólióval rendelkezik.