Forrás: Wikimedia Commons |
Nem sok jóval kecsegtetnek a piacon várható heves mozgások, emiatt az elemzők is kevésbé optimistán látják a jövőt, és várakozásaik szerint elmaradhat a decemberre biztosan ígért kamatemelés. A piaci reakciókat elnézve ráadásul borús hangulatra kell számítanunk, lássuk, mit gondolnak az elemzők!
Ahogy arról már korábban írtunk, a Fidelity International portfoliómenedzsere, Angel Agudo egyértelműen a meglepettség számlájára írja a piaci reakciókat, mivel korábban mindenki Clinton győzelmére számított. Eleinte így elsősorban a kockázatkerülés lesz jellemző a befektetőkre, ez a hagyományosan biztos államkötvények és az arany felé terelheti a figyelmet, ezt osztja a Saxo Bank elemzője is. A kereskedelmi megállapodásokat övező bizonytalanság miatt ráadásul az első időkben a dollár árfolyama is nagyobb mértékben ingadozni fog, tette hozzá az elemző.
Nem győzzük kapkodni a fejünket
Abban mindenki egyetért, hogy jelentős mozgásokra kell számítani a piacokon, a CIB Bank elemzői szerint eleinte mindenképp számolni kell majd a forint gyengülésével, pániktól azonban nem kell tartani. Sok múlik ugyanakkor azon, hogy pontosan mi valósulhat majd meg Trump kampányígéreteiből; egyáltalán nem biztos ugyanis az, hogy a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, ezt osztják a K&H elemzői is.
Hazai vonatkozást tekintve Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfolió-menedzsere szerint a Fed kamatemelésének újbóli elhalasztása teret enged a fejlődő, így a hazai kötvénypiacnak is, azonban ennek pozitív hatását csak részben fogjuk érezni, mivel a bizonytalanság miatt a kötvénypiacokon is érvényesülhet a kockázatkerülés. Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely szerint ez ráadásul teret engedhet a jegybanknak arra, hogy tovább lazítson a monetáris kondíciókon, emellett jó célpont lehetünk a Latin-Amerikából és Ázsiából kivándorló tőkének is.