Az adósság növekedéséhez a forint gyengülése 508 milliárd forinttal, a nettó hitelfelvétel pedig 397 milliárd forinttal járult hozzá a második negyedévben - közölte a pénzügyi számlák adatai alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
EUR/HUF. Friss árfolyamok >>>> |
A hitelfelvételből 195 milliárd forint abból ered, hogy a Budapest Bank állami megvásárlását a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) finanszírozta.
Amikor erős volt a forint
Az első negyedévben 459 milliárd forinttal nőtt a maastrichti adósság, akkor a forint erősödése 440 milliárddal csökkentette a növekedést a 898 milliárdos nettó hitelfelvétellel szemben.
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye a negyedéves GDP 1,1 százalékát tette ki, 86 milliárd forint volt 2015 második negyedévében. A június végén zárult egy évben a GDP 1 százalékával egyenlő, 330 milliárd forint volt a nettó hitelfelvétel.
A pénzügyi számlák adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok nettó pénzügyi megtakarításai 542 milliárd forinttal, a GDP arányában 6,6 százalékkal növekedtek a második negyedévben. Az idei év közepéig tartó négy negyedévben a vállalatok nettó megtakarítása 804 milliárd forint volt, ami a GDP 2,5 százalékának felel meg.
Mennyit tettek félre az emberek?
A háztartások megtakarításai a második negyedévben 584 milliárd forintot, az időszakra eső GDP 7,1 százalékát érte el. Ebben szerepet játszott az is, hogy a devizahitelek egy részének forintosítása és elszámolása a második negyedévre húzódott át. Az ingatlan- és egyéb hitelek elszámolásából fakadóan a fennálló hitelállomány tovább csökkent, illetve növekedtek a hiteltartozással már nem rendelkező háztartások pénzügyi eszközei a pénzügyi intézményektől kapott kifizetések hatására - állapította meg jelentésében az MNB.
Az év közepéig tartó egy évben a háztartások pénzügyi megtakarításai a GDP 8 százalékának megfelelő összeggel, 2591 milliárd forinttal növelték pénzügyi vagyonukat.