A jövő évre vonatkozó előrejelzés. Forrás: EBRD |
Az EBRD becslése szerint ezeknek a gazdaságoknak a következő öt évben mintegy 1900 milliárd eurót kell az infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokra fordítaniuk a további növekedés elősegítése végett, és a beruházási összeg 64 százalékát a közlekedési infrastruktúra javítására kell költeni. Meglátásuk szerint a teljes beruházási igény egy-egy évre vetített kiadásai a régió együttes GDP-jének 9 százalékát teszik ki. Ez a ráfordítás egyébként Európában az egyik legalacsonyabb, Mongóliában például a ráfordítások 80 százaléka infrastrukturális jellegű.
Mi kell a fejlett gazdasághoz?
A felülvizsgált értékelési rendszerben az EBRD hat kategóriát vizsgál. Új meghatározása szerint a fenntartható piacgazdaság hat fő ismérve
- a versenyképesség,
- a jó állami és vállalati szintű kormányzási minőség,
- a zöld technológiák alkalmazása,
- az inkluzív jelleg, amely kiterjed a nemek közötti egyenjogúság biztosítására, a térségi különbségek kezelésére és a fiatalok érvényesülési lehetőségének megteremtésére,
- az ellenállóképesség, amely a pénzügyi és az energiaszektor stabilitását méri,
- valamint az integráltság szintje, amely azt vizsgálja, hogy az egyes gazdaságok mennyire nyitottak a külkereskedelemre, a beruházásokra és a pénzügyi szolgáltatásokra.
Az első féléves eredmény alapján egész jól teljesített a magyar gazdaság. Forrás: EBRD |
Az egyes kritériumokra gyűjthető tíz pontból az EBRD értékelése szerint Magyarország a gazdaság integráltságára kapta a legtöbbet, 7,89 pontot, és ezzel az első helyre került a szűkebb közép-európai és a balti csoportban, valamint az EBRD összes működési országát felsoroló teljes listán egyaránt. Az állam- és vállalatirányítási kategóriába az EBRD 5,31 pontot, a többi kritériumra 6 pont feletti osztályzatokat adott Magyarországnak.