3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Észak-Korea gazdaság az ENSZ-szankciók miatt úgy meggyengült, hogy akár egy éven belül is összeroppanhat, legalábbis egy magas rangú volt ottani hivatalnok szerint, akinek sikerült meglépnie az országból. Közben Észak-Korea ENSZ-nagykövete ismét a küszöbönálló nukleáris háborúról szónokolt, ezzel azonban nem foglalkozik senki.

A volt észak-koreai, gazdasággal foglalkozó korábbi állami hivatalnok szerint az országot éhínség sújtja, a legtöbb háztartásban nincs áram, a fővárosban is csak napi 3-4 órán át (eddig Ceausescu rendszeréhez hasonlít, az egész sokáig bírta így). Kérdés, hogy Kim Dzsong Un-t mennyire zavarja népe éhezése, valószínűleg egész addig nem foglalkozik ezzel, amíg van elég ember, aki a rezsimet fenntartja és kiszolgálja, és főleg a nukleáris-, és rakétaprogramot kezeli és fejleszti.

Kínával is elégedetlen

A disszidens szerint a korábbi hazája Kínával való kapcsolata is igen zűrös, miután Kína szerette volna, ha az ország átalakítja gazdaságát, hogy az működőképes legyen, ezzel szemben az élelmiszer segélyért könyörög Kínának. Állítólag egy 2014-ben tartott értekezleten Kim Dzsong Un szaidalmazta Hszi Csin-ping kínai elnököt, hozzátéve, hogy szerinte hátba fogja döfni őt, nem tart ki mellette. Tény, hogy Kínának nincs is sok oka rajongani Észak-Koreáért, hisz csak gondot okoz neki, meglétének egyetlen előnye, hogy Amerikát távolabb tartja a határaitól, de egy esetlegesen semleges egyesült Korea esetében már ennek sem lenne jelentősége.

Fura kijelentések

Ezek után egy meglepő kijelentés következik, miszerint Kim Dzsong Un fontosnak tartaná, hogy Amerika elismerje őt és engedje, hogy stabilizálja hatalmát, mivel abból indul ki, hogy Dél-Koreát is Amerika tette prosperáló országgá. Nem világos persze, hogy ha szitkozódik, és állandóan rakétákat lő ki, akkor ezt hogy gondolja, hogy akarja ezáltal elérni célját, hacsak nem úgy, hogy több nagyhatalom köt vele szerződést, és garantálják országa sérthetetlenségét, de egyelőre erre sem utal semmilyen jel.

A szokásos fenyegetőzés

Eközben az ország ENSZ nagykövete is előadta a maga verzióját: szerint a helyzet odáig fajult a koreai-félszigeten, hogy bármikor kitörhet a nukleáris háború. Arról persze nem beszélt, hogy ez hogy történne: ki lőne és kire először nukleáris fegyverrel. Szerinte országa már évtizedek óta olyan nukleáris fenyegetésnek van kitéve Amerika részéről, hogy joga van a nukleáris fegyverek birtoklására.

Fő veszélyforrásnak tartja, hogy Amerika titokban meg akarja dönteni a rendszert, ezért, ahogy mondja, Észak-Korea befejezte nukleáris fegyverrendszerének kiépítését, teljes értékű nukleáris hatalom lett, atombombával, hidrogénbombával, interkontinentális ballisztikus rakétával. Elérik az amerikai szárazföldet, és ha Amerika meg merészelni támadni országát, akkor nem ússza meg a büntetést, hangzott a szokásos dörgedelmes fenyegetőzés.

Az egész világ unja

Hétfőn az orosz elnök közölte, hogy megkurtítja Észak-Koreával fennálló kapcsolatait az ENSZ-szankcióknak megfelelően, és az Európai Unió is új szankciókat vezetett be. A harcias észak-koreai ENSZ-nagykövet szerint a nukleáris fegyverek leszerelése úgysem kerülhet szóba, nincs miről tárgyalni, csak ha az országára leselkedő minden veszély megszűnik, ami csak akkor következik be, ha az egész világ leszereli nukleáris fegyvereit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG