Fu Cung, Kína EU-nagykövete egy interjúban célzást tett arra, hogy országa támogatni tudná Ukrajnának azt a követelését, hogy Oroszország és Ukrajna határát az 1991-es (a Szovjetunió felbomlásakor kialakult) állapotoknak megfelelően állítsák vissza. Ez azt jelentené, hogy a Krím félsziget is visszakerülne Ukrajnához.
A nagykövet az Al Jazeera hírügynökségnek és további sajtóorgánumoknak nyilatkozott. Amikor arról kérdezték, hogy támogatnák-e a kijevi vezetésnek azt a törekvését, hogy minden orosz megszállás alatt lévő ukrán terület visszakerüljön Ukrajna fennhatósága alá, azt válaszolta:
„Nem látom okát, hogy miért ne".
Szerinte Kína tiszteletben tartja minden ország területi integritását. Erről állapodott meg a Szovjetunió szétesése után létrejött országokkal is. Ugyanakkor ezek történelmi kérdések, amelyeket Oroszországnak és Ukrajnának tárgyalások útján kellene megoldaniuk. Ez a kínai álláspont – mondta az Al Jazeera szerint Kína EU-nagykövete.
Fu korábban is elég világosan fogalmazott ezzel kapcsolatban. Egy a New York Timesnak adott interjújában áprilisban azt mondta: Peking nem ismeri el Moszkva törekvéseit ukrán területek annektálására. Ebbe beleértette a Krímet és a Donbaszt is, amelyek 2014-ben kerültek orosz befolyás alá. Az EU-nagykövetet leszámítva a kínai vezetők általában tartózkodnak attól, hogy nyilvánosan kommentálják az ukrán területek orosz elvételét. Kína tartózkodott az ENSZ-ben azon a szavazáson, amelyet a Krím félsziget 2014-es Oroszországhoz csatolásáról tartottak. A más országok belügyeibe való be nem avatkozás elvére hivatkoztak.
Peking egyébként nem ítélte el hivatalosan Moszkva Ukrajna ellen indított agresszióját sem 2022 februárja után és fenntartotta az erős orosz-kínai kapcsolatokat. A Wagner zsoldossereg Jevgenyij Prigozsin vezette lázadásával kapcsolatban úgy foglaltak állást, hogy az orosz belügy, ami nem érinti Kína és Oroszország stratégiai együttműködését.