4p
London távozásával az EU elveszti tagállamai katonai költségvetésének a negyedét és a NATO katonai kiadásainak 80 százaléka az EU-n kívül kerül. A szétesett német hadsereg most a franciákkal szövetkezik. Budapest a múlt háborújára készül fel.
Az Airbus HForce fegyverrendszerrel ellátott, H225M többfunkciós helikoptere. Ilyenből vett 16 darabot Magyarország. A gépek 2023-ban érkeznek a Honvédséghez (Fotó: Airbus)

Kevés európaiban tudatosodott a mai napig, hogy Trump elnökké választásával és a Brexittel megrendült kontinensünk biztonsága. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kivonul abból a gazdaság- és biztonságpolitikai szuper-struktúrából, amelyet éppen ők hoztak létre hét évtizede. Csupán London távozásával az EU elveszti tagállamai katonai költségvetésének a negyedét és a NATO katonai kiadások 80 százaléka az EU-n kívül kerül.

Új blokkok Európában

A hétvégén a Müncheni Biztonságpolitikai Fórumon az amerikai alelnök próbálta meggyőzni ledermedt hallgatóságát, hogy Trump a NATO megerősítésének a híve. De a jelenlévők pontosan tudták, hogy Washington és a kontinentális Nyugat-Európa napról-napra sodródik egyre távolabbra egymástól. Ahogyan azt is pontosan tudták, hogy Trump minapi döntése a rövid és közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodás (INF) felmondásáról éppenséggel aláássa Európa biztonságát.

London (és Washington) új észak-európai biztonságpolitikai tengelye a brit szigetektől Lengyelországon át a Baltikumig húzódik és a tengely államai egészen másképp állnak az orosz kihívástól elkezdve szabadkereskedelmi kérdésekig, mint a gazdaságilag hazavágott déli államok. A tengely egyben aláássa Berlin és Párizs terveit egy önálló, átfogó európai katonai szövetség kialakítására. Washington, London, Varsó és a Baltiak félelmei szerint ez ugyanis meggyengítené az amerikaiak által dominált NATO-t - egyben erősödne az eurázsiai geopolitikai tengely, amelynek megkadályozása már 120 éve elsőrangú angolszász érdek.

London tavaly szeptemberben jelentette be, hogy 800 kommandóst akar idéntől állomásoztatni egy újonnan felépített laktanyában Norvégiában.  Azt pedig Gavin Williamson brit védelmi miniszter közölte három napja, hogy London tengeralattjáró-vadász repülőket fog járőröztetni az arktikus térség fölött. Az Egyesült Királyságot láthatóan nem zavarja, hogy nincsen joga beleszólni az arktikus vitákba, lévén, hogy legészakibb pontja (Shetland Islands) 710 kilométerre délre fekszik az Északi-sarkkörtől.

Siralmas állapotú német és magyar hadsereg

Káncz Csaba

A német hadsereg eközben szétesett állapotban van. Nem véletlen, hogy Berlin és Párizs egy hónapja szerződést írtak alá, amely közelíti a két ország biztonság- és védelempolitikáját, és fegyveres támadás esetén akár katonai segítséget is nyújt egymásnak. A szerződés szerint a német-francia diplomácia egyik kiemelt célja, hogy Németország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjává váljon. Két hete pedig a német- és a francia védelmi miniszter megállapodott, hogy közösen fejlesztik ki az új 5-ik generációs vadászgépüket.

Magyarországon több évtizednyi alulfinanszírozás után a honvédség most a múlt háborújára készül fel tankok és páncéltörő rakéták nagyszabású beszerzésével. A negyedik ipari forradalom által életre hívott autonóm fegyverrendszerek esetleges beszerzéséről - illetve az ellenük törénő védekezés módjáról - a magyar katonai vezetés részéről még csak nem is hallani. Mindenesetre a miniszterelnök képzelete máris szárnyra kapott, kijelentve: „A mostani haderőfejlesztés célja, hogy bármilyen irányból érkező katonai támadást el tudjon hárítani a Honvédség a NATO segítsége nélkül”. Azt nem tette hozzá, hogy egy haderőreform végrehajtása közel 10 évet vesz igénybe, jelenleg pedig a magyar honvédség a szomszédaink közül csak a szlovén hadseregnél erősebb.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG