5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Peking pontosan érzi, hogy sikerült megelőző csapást mérnie a Fehér Ház új urára, Biden transzatlanti együttműködési terve Peking ellenében látványosan elbukott. Európának fel kell vennie a kesztyűt: a világ 15 vezető technológiai vállalata között egyetlen európai sincs, és a vezető 50 között csupán 4 európai árválkodik. Káncz Csaba jegyzete.

Szakértők szerint Joe Biden saját célja elérése érdekében jóval engedékenyebben viselkedne a nagy európai szövetségeseivel. Például nem fenyegetné tovább a német kormányt az autókra kivetett vám emelésével, avagy Trump elnökkel ellentétben nem támogatná az Európai Uniót bomlasztani akaró pártokat kontinensünkön. Úgyhogy Biden többek között azért akar békülni Nyugat-Európával, hogy csatasorba állítsa az EU-t Kína elleni terveihez.

London már reagált a jelzésekre és idén a térségbe akarja küldeni új repülőgép-anyahajóját (HMS Queen Elizabeth), amely missziót Johnson miniszterelnök az elmúlt két évtized legambiciózusabb bevetésének nevezett. Japán, az USA és Franciaország pedig májusban tart közös hadgyakorlatot Északkelet-Ázsia vitatott vizein.

Mindennek tetejébe az utóbbi napokban a japán kormány arra kérte Berlint, hogy egy német hadihajó is vegyen részt idén a japán önvédelmi erők egységeivel közös gyakorlatokon.

Kínai megelőző csapás Bidenre - a megválasztott amerikai elnök a Delaware állambeli Wilmington The Queen színházában 2020. november 10-én. (Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster)
Kínai megelőző csapás Bidenre - a megválasztott amerikai elnök a Delaware állambeli Wilmington The Queen színházában 2020. november 10-én. (Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster)

Ami igazán számít

Európa természetesen csak szimbolikus jelzéseket küldhet katonailag. A kereskedelempolitika területén viszont olyan nagy horderejű egyezmény született a múlt év utolsó napjaiban Kína és az EU között, amely egyértelműen keresztülhúzza Biden politikai terveit. Hét évnyi tárgyalás után ugyanis Kína és az EU beruházási egyezményt kötött egymással.

Még pár hónappal ezelőtt is általános volt a vélemény, hogy az egyezmény megkötése nem halad előre. De jött az amerikai elnökválasztás eredménye és Hszi elnök személyesen vetette be magát az elmúlt hetekben a tárgyalásokba, komoly engedményeket téve annak érdekében, hogy még Biden hatalomra lépése előtt megkössék az egyezményt.

A nagyhatalmú kínai elnök beszélt Merkel kancellárral és Macron elnökkel. Saját hazai pozíciójának stabilitása érdekében is dolgozott, hiszen az utóbbi években több kritika érte az egyeduralkodó elnököt, miszerint ő is hozzájárult a Trump kormányzattal kitört kereskedelmi háborúskodás elfajulásához, ami Kína elszigetelődéséhez vezetett.  Márpedig Joe Biden még az USA szövetségeseit is fel akarja szólítani a nyomás növelésére, ezért Hszi elnöknek lépnie kellett.

Nagy kínai szimbolikus siker

Peking pontosan érzi, hogy sikerült megelőző csapást mérnie a Fehér Ház új urára, Biden transzatlanti együttműködési terve Peking ellenében pedig látványosan elbukott. Az egyezményt lobogtatva Kína demonstrálhatja a világnak, hogy olyan világhatalom, amely támogatja a multilateralizmust. 

A Xinhua hírügynökség ennek kapcsán kiemeli, hogy a Kína és az EU közötti kapcsolatok a befektetési egyezménnyel „globális és stratégiai jelentőséget nyernek az új körülmények között”.  Ezt a Biden-csapat is tudta, ezért szólította fel az európaiakat az egyeztetések utolsó szakaszában Jake Sullivan, leendő nemzetbiztonsági tanácsadó, hogy „lassítsák le a tárgyalásokat” – de mindez süket fülekre talált Berlinben és Párizsban.

Az EU tagok közül csak a lengyel külügyminiszter, Zbigniew Rau emelt kifogásokat a kínai megállapodással szemben, azzal érvelve, hogy annak megkötése előtt konzultálni kellene január végén a Biden-kormányzattal. Varsó lobbimunkája arra utalhat, hogy az Egyesült Királyság távoztával a lengyelek szeretnének az első számú amerikai lobbista pozíciójába kerülni a kontinensünkön.

Európa saját érdekeit követi

Berlinnek a háta közepére sem kívánkozik egy csatározás Kínával, éppen akkor, amikor az európai gazdaság a COVID-járvány miatt a várakozásoknál is rosszabbul teljesíthet idén. A Kínában működő nagy német autóipari cégek (Daimler, Volkswagen, BMW) is bizonyosan bevetették magukat az egyezmény megkötése érdekében. 

A Huawei 5G-s rendszerei körüli amerikai nyomásgyakorlás is elgondolkodtatott több európai döntéshozót. Biztos, hogy az EU-nak most van szüksége bezárkózásra és konfrontációra, amikor ezek helyett technológiai inspirációk is jöhetnek Ázsiából? 

Márpedig Európának fel kell vennie a kesztyűt: 2017-es adatok szerint a világ 15 vezető technológiai vállalata között egyetlen európai sincs, és a vezető 50 között csupán 4 európai árválkodik.

A megállapodás

A megállapodás szerint a pénzügyi szolgáltatások területén megszüntetik a közös vállalkozás (joint venture) kötelezettségét, ugyanezt fokozatosan szüntetik meg az autóipari vállalatoknál. Az európai cégek előtt új lehetőségek nyílnak a kínai egészségügyben, a felhőalapú számítástechnikában és az elektromos járműgyártás területén. Peking ahhoz is hozzájárult, hogy európai vállalatokkal szemben nem fog diszkriminálni, amikor azok közbeszerzésen kínai állami vállalatok ellen indulnak.  

A megállapodás teret nyit azon európai követeléseknek, hogy a Kínában működő európai vállalatokra a kínaiakkal azonos játékszabályok vonatkozzanak az ingatlanpiac, a gépipar és az építőipar területén.  Kína számára a megegyezés utat nyit kölcsönösségi alapon európai befektetésekre a megújuló energiák piacán.

Az Eurostat adatai szerint 2019-ben az EU mintegy 198 milliárd euró értékben exportált Kínába és 362 milliárd euró értékben importált onnan.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG