3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.

Az Európába importált folyékony földgáz (LNG) mennyisége 19 százalékkal csökkent 2024-ben egy év alatt, amivel 2021 óta nem látott mélypontra esett. A magyarázat az, hogy a kontinens kormányai igyekeznek alternatív energiaforrásokkal kiváltani a földgázt energiamixükben – idézte a Guardian az Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) kutatóintézet jelentését.

Eközben az LNG fogadására képes kapacitásokat folyamatosan bővítik. A jelenlegi tervek szerint Európa ilyen termináljait 60 százalékkal akarják bővíteni 2021 és 2030 között. A fejlesztések élén Németország, Hollandia, Törökország, Franciaország, Belgium, Görögország, Finnország, Lengyelország és Horvátország halad. Az IEEFA szakértői szerint a két egymásnak ellentmondó tendencia azzal a veszéllyel jár, hogy hatalmas kihasználatlan kapacitások épülnek ki elnyelve egy nagy rakás tőkét.

Kusza az LNG-s kép
Kusza az LNG-s kép
Fotó: Depositphotos

A kutatás szerint az Egyesült Királyság LNG-importja 47 százalékkal hanyatlott 2024-ben 2023-hoz képest, ami felveti a kérdést, hogy érdemes-e folytatni az északi-tengeri olaj- és gázkitermelési projekteket. Eközben minden erőfeszítés ellenére nem szűnt meg az orosz gáz importja Európába. Az elmúlt évben érkezett LNG felének az USA volt a forrása, ám orosz folyékony gázból 18 százalékkal érkezett több, mint egy évvel korábban. A magyarázat abban keresendő, hogy ez az orosz LNG rövid távú egyezmények alapján került a nyugat-európai piacra, amelyről a hosszú távú megállapodásokkal bevitt orosz gázt tiltották ki. 

Csúcsra futott a Török Áramlat

Közben a Török Áramlat gázvezetéken az Európába irányuló orosz gázszállítások már a második egymást követő héten rekordokat érnek el – idézi cikkében az Index a TASZSZ orosz hírögynökség számításait, amelyek a szállításirendszer-üzemeltetők európai hálózatának (ENTSOG) adatain alapulnak. Február 10. és 16. között a Törökország és Bulgária határán lévő kompresszorállomáson (a Török Áramlat tengeri részének szárazföldi folytatásán) keresztül történő szivattyúzás meghaladta a 396 millió köbmétert. Ez abszolút heti szállítási rekord a vezeték 2020. januári elindítása óta. A korábbi csúcs egy héttel korábban 392 millió köbméter körül volt. Múlt héten hétfőn, február 10-én szintén megdőlt a napi szállítási rekord – 56,7 millió köbméter – a vezetéken keresztül. Ezzel a Török Áramlat európai irányú átlagos forgalma februárban 12 százalékkal magasabb, mint 2024 decemberében, és 10 százalékkal magasabb, mint januárban.

Az Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba tartó 31,5 milliárd köbméteres Török Áramlat gázvezeték célja Törökország, valamint Dél- és Délkelet-Európa országainak gázellátása. Jelenleg ez az utolsó aktív útvonala az Európába irányuló orosz vezetékes gázszállításoknak, miután az Ukrajnán keresztül történő tranzit megszűnt. A Török Áramlat hossza 1100 kilométer – ebből 935 kilométer a tenger alatti szakasz –, és két párhuzamosan futó vezetékszálból áll. A két ág összesen évi 31,5 milliárd köbméter kapacitású. 

 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG