3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa és kérdések hosszú sorában lett reménytelenül megosztott. Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal. Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.
Kép forrása: EPA/Valda Kalnina

Megállapodás született az Oroszország ellen - a korábbi indoklás szerint Ukrajna destabilizálása miatt - elrendelt uniós gazdasági szankciók hat hónappal történő meghosszabbításáról a tagállami vezetők múlt csütörtöki brüsszeli csúcsértekezletén.  A döntés nem volt meglepő, hiszen azt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is követelte a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján a hó elején, mindezt azzal indokolva,  hogy „fenntartsuk az Oroszországra nehezedő nyomást”.  Az EU szankciói januárban értek volna véget.

Európai és amerikai belharcok Moszkváról

Számos jel mutat viszont arra, hogy Alekszej Puskov orosz törvényhozónak igaza lesz és 2017 nyarán már nem lesznek meghosszabbítva a szankciók.  Azt már mi tesszük hozzá, hogy ennek az egyik legfőbb oka az EU mély válsága. A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa lett.  A tagállamok reménytelenül megosztottak olyan kérdésekben, mint a menekült-elosztási kvóták, a Törökországhoz fűződő viszony, a Brüsszel által követelt gazdasági megszorítások, az európai közös hadsereg létrehozása, Trump elnökségének megítélése és az Oroszországgal kapcsolatos álláspont.

A Trump enigma

Mialatt az Egyesült Államok uralkodó körei súlyos belharcokba süllyedtek a Moszkvához fűződő kapcsolatok miatt, az EU jelenlegi magországai azokkal az amerikai erőkkel szövetkeznek, amelyek a konfrontációt részesítik előnyben.  Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal.  Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.

A Financial Times szerkesztőségi állásfoglalása szerint az európai diplomatáknak jelenleg fogalmuk sincs, hogyan készüljenek föl a Trump bejövő kormányzatára.  Az amerikai kéznyújtás Moszkva felé felborítaná az egyensúlyt az EU héjái és galambjai között.  Azt már politikai megfigyelők teszik hozzá, hogy az Exxon-vezér Tillerson jelölése amerikai külügyminiszternek is újabb előjele annak, hogy az amerikai-orosz viszony enyhülni fog a következő időszakban, mivel a külügyminiszter-jelöltről közismert, hogy oroszországi üzleti kapcsolatai mellett "összeköttetésben áll" a fő politikai döntéshozókkal, köztük Putyinnal is.

Párizs faképnél hagyhatja Berlint

Káncz Csaba

Az Economist szerint az, hogy Franciaországban Fillon lesz a mérsékelt jobboldal elnökjelöltje, azt támasztja alá, hogy Európában töredezik az oroszellenes front és ez nem sok jót ígér a szankciók szempontjából.  Az egyik oldalon vannak a héják, vagyis a baltiak és a lengyelek, a másik oldalon pedig a galambok, mint a magyarok és az olaszok. Idáig Merkel valahogy tartotta az egyensúlyt, de nagy megrázkódtatás lesz, ha a franciák magára hagyják.

A londoni hetilap szerint a közelmúlt merényletei miatt Párizs hajlandó együttműködni az orosz elnökkel Szíriában, ha kell, az aggódó kelet-európaiak feje fölött is. Ugyanakkor a német kancellár feladata szinte reménytelennek tűnik, ha Trump csendben visszavonatja a megtorló intézkedéseket Moszkva ellen.  Fillon ugyan nem veszélyezteti az EU egységét, de miatta nehezebb lesz kezelni Putyin külpolitikai beavatkozásait.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG