3p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa és kérdések hosszú sorában lett reménytelenül megosztott. Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal. Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.
Kép forrása: EPA/Valda Kalnina

Megállapodás született az Oroszország ellen - a korábbi indoklás szerint Ukrajna destabilizálása miatt - elrendelt uniós gazdasági szankciók hat hónappal történő meghosszabbításáról a tagállami vezetők múlt csütörtöki brüsszeli csúcsértekezletén.  A döntés nem volt meglepő, hiszen azt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is követelte a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján a hó elején, mindezt azzal indokolva,  hogy „fenntartsuk az Oroszországra nehezedő nyomást”.  Az EU szankciói januárban értek volna véget.

Európai és amerikai belharcok Moszkváról

Számos jel mutat viszont arra, hogy Alekszej Puskov orosz törvényhozónak igaza lesz és 2017 nyarán már nem lesznek meghosszabbítva a szankciók.  Azt már mi tesszük hozzá, hogy ennek az egyik legfőbb oka az EU mély válsága. A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa lett.  A tagállamok reménytelenül megosztottak olyan kérdésekben, mint a menekült-elosztási kvóták, a Törökországhoz fűződő viszony, a Brüsszel által követelt gazdasági megszorítások, az európai közös hadsereg létrehozása, Trump elnökségének megítélése és az Oroszországgal kapcsolatos álláspont.

A Trump enigma

Mialatt az Egyesült Államok uralkodó körei súlyos belharcokba süllyedtek a Moszkvához fűződő kapcsolatok miatt, az EU jelenlegi magországai azokkal az amerikai erőkkel szövetkeznek, amelyek a konfrontációt részesítik előnyben.  Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal.  Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.

A Financial Times szerkesztőségi állásfoglalása szerint az európai diplomatáknak jelenleg fogalmuk sincs, hogyan készüljenek föl a Trump bejövő kormányzatára.  Az amerikai kéznyújtás Moszkva felé felborítaná az egyensúlyt az EU héjái és galambjai között.  Azt már politikai megfigyelők teszik hozzá, hogy az Exxon-vezér Tillerson jelölése amerikai külügyminiszternek is újabb előjele annak, hogy az amerikai-orosz viszony enyhülni fog a következő időszakban, mivel a külügyminiszter-jelöltről közismert, hogy oroszországi üzleti kapcsolatai mellett "összeköttetésben áll" a fő politikai döntéshozókkal, köztük Putyinnal is.

Párizs faképnél hagyhatja Berlint

Káncz Csaba

Az Economist szerint az, hogy Franciaországban Fillon lesz a mérsékelt jobboldal elnökjelöltje, azt támasztja alá, hogy Európában töredezik az oroszellenes front és ez nem sok jót ígér a szankciók szempontjából.  Az egyik oldalon vannak a héják, vagyis a baltiak és a lengyelek, a másik oldalon pedig a galambok, mint a magyarok és az olaszok. Idáig Merkel valahogy tartotta az egyensúlyt, de nagy megrázkódtatás lesz, ha a franciák magára hagyják.

A londoni hetilap szerint a közelmúlt merényletei miatt Párizs hajlandó együttműködni az orosz elnökkel Szíriában, ha kell, az aggódó kelet-európaiak feje fölött is. Ugyanakkor a német kancellár feladata szinte reménytelennek tűnik, ha Trump csendben visszavonatja a megtorló intézkedéseket Moszkva ellen.  Fillon ugyan nem veszélyezteti az EU egységét, de miatta nehezebb lesz kezelni Putyin külpolitikai beavatkozásait.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG