A legnépszerűbbek
A Bloomberg News által Londonban megkérdezett európai nagykövetségek és konzulátusok közül 16 válaszolta azt, hogy megnőtt az útlevélkérelmek, vagy a letelepedéssel kapcsolatos kérdések száma. Különösen a népszavazás utáni napokban volt nagy a növekedés, de azóta is nagyobb az érdeklődés, mint korábban. Az osztrák követségen júliusban kétszer annyian igényeltek útlevelet vagy személyi igazolványt, mint egy évvel korábban. A svéd követségen hétszeresére ugrott az állampolgárságot igénylők száma a népszavazás hetében.
A lengyel követségre éven 100 kérelem szokott érkezni, de idén az első félévben már 111 volt ez a szám, a népszavazás óta pedig összesen 600. A holland követségen tízszereződött a heti kérelmek mennyisége, azóta stabilizálódott a korábbi dupláján. A német követség hosszabb várakozási, ügyintézési időre figyelmeztetett a kérelmek megnövekedett mennyisége miatt. A kelet-európai országok követségein akadt, ahol korábban alig fordultak elő kérelmek, most pedig elsősorban az adott országból származó felmenők jogán kérnek állampolgárságot.
Magyar, bolgár, litván
A magyar nagykövetségen az első félévben mindössze 10 kérelem volt, a népszavazás óta viszont 220. Sokaknak eszébe jutott magyar vagy részlegesen magyar származása, kétségkívül 56-ban több tízezer magyar talált menedéket az Egyesült Királyságban. A legjobban a bolgár követségen lepődtek meg: szinte sosem szoktak állampolgársági kérelmet kapni, most pedig egyszerre 30 is érkezett. A litvánoknál havonta egy, esetleg kettő szokott érkezni, most jött 34.
Két csoport
A Washingtonban székelő Migration Policy Institute szakértője szerint kétféle kérelmező van. Az egyik csoport azokból áll, akik most is igénybe veszik a mozgásszabadságot családi okokból vagy munka miatt. A jelentkezők másik köre olyanokból áll, akik eddig nem éltek ezekkel a jogokkal, viszont nem szeretnének lemondani arról, hogy a jövőben ezt megtehessék. Ők úgy érzik, hogy valamit indokolatlanul megvonnak tőlük, de nem szeretnék jogaikat elveszíteni.
Útlevél rangsor
Egyébként nem teljesen mindegy, hogy melyik EU tagállam útlevelét birtokolja valaki, legalábbis az Unión kívüli utazás szempontjából. A Passport Index weboldal megvizsgálta, hogy a világ melyik útlevelével hány országba lehet vízummentesen utazni, ahol ez a szám egyenlő lett, aszerint rangsorolt, hogy a vízumköteles országok közül hányban lehet a megérkezéskor, egyszerűsítve elintézni a vízumot.
A lista első helyezettje Németország, a második Svédország: mindkét ország polgárai 158 országba utazhatnak vízummentesen. 157 országba Finnország, Franciaország, Svájc, Spanyolország és az Egyesült Királyság polgárai utazhatnak. Magyarország Csehországgal együtt a 7. csoportban van 152 vízummentes országgal, abszolút értékben a 25. helyen, ami egész jónak mondható. Hogy azért a sor végére is vessünk egy pillantást: Afganisztán áll a legrosszabb helyen 24 vízummentes országgal, utána jön Pakisztán 27, Irak 30, Szomália 31 és Szíria 32 országgal.