Bulgária mégsem akart még jobban függeni az oroszoktól?
A belenei atomerőműre 2005-ben meghirdetett tendert egy évvel később az Atomsztrojekszport nyerte meg. A 2008 januárjában aláírt kivitelezési szerződés értelmében az orosz cég két, egyenként 1000 megawatt teljesítményű, harmadik generációs reaktorral szerelte volna fel a létesítményt. A 2009-es parlamenti választások után Szófiában hatalomra került konzervatív kormány azonban befagyasztotta a beruházást.
Bulgária aztán – hivatalosan gazdaságossági megfontolásokra hivatkozva, más hírek szerint viszont elsősorban az Oroszországtól való energiafüggőség erősödése miatti nyugati aggodalmak hatására – 2012 márciusában leállította a beruházást.
Nem akartak fizetni, de muszáj lesz
Szófia ezután jelezte, hogy nem kívánja kifizetni a már megrendelt reaktorok árát a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernhez tartozó Atomsztrojekszport társaságnak. Az orosz cég a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara mellett működő döntőbírósághoz fordult jogorvoslatért. A fórum júniusi határozatának értelmében a szerződés Szófia hibájából hiúsult meg, ezért Bulgária 620 millió euró (mintegy 192 milliárd forint) kártérítést köteles fizetni az Atomsztrojekszportnak, amelyet a teljes összeg kiutalásáig napi 167 ezer euró kötbér is megillet június 16-ától.
Bojko Boriszov kormányfő egy szófiai fórumon azt mondta: nem az a kérdés, hogy Bulgária fizet-e, vagy sem, hanem az, hogy ezt milyen ütemben tegye meg.