A sorban Görögország (2 százalék), majd Nagy-Britannia (1,8 százalék) és Franciaország (1,8 százalék) következik. A legkevesebbet, 0,3 százalékot Írország fordította védelemre, majd Luxembourg (0,4 százalék), Málta és Ausztria (0,6-0,6 százalék). A statisztikai hivatal szerint Magyarország a 2015-ös 186 milliárd forinthoz képest mintegy 251 milliárd forintot költött védelemre 2016-ban. Ez az ország GDP-jének 0,7 százalékát tette ki.
Még mindig kevés más területekhez képest
Összegszerűen a legtöbbet Nagy-Britannia fordított védelemre, a 47 milliárd eurós összeg az EU tagországainak összesített védelmi kiadásainak mintegy negyedét tette ki. Franciaország 41 milliárd eurót, Németország 33 milliárd eurót, Olaszország 22 milliárd eurót költött el katonai célokra. Ez a négy ország adta az uniós tagállamok védelemre fordított kiadásainak 71 százalékát.
Mi történt? Komoly fegyverkezésbe kezdenének a németek Vadiúj drónok, rakétavetők, repülők és mentőhelikopterek is felkerültek a listára. További részletek >>> |
A tagországok védelemre fordított, GDP-arányos államháztartási kiadása 1,3 százalékot tett ki, ami messze elmaradt a számos más terület számára biztosított forrásoktól. A vizsgált időszakban ezzel szemben szociális kiadásokra a GDP 19,1 százalékát, egészségügyre 7,1 százalékát, oktatásra 4,7 százalékát biztosították.
A védelmi kiadások ugyanakkor felülmúlják a szabadidőre, a kultúrára, valamint a vallási közösségek és tevékenységeik támogatására biztosított források volumenét, amelyek mintegy 1 százalékot tettek ki a környezetvédelemre költött 0,7 százalék és a lakhatásra fordított 0,5 százalék mellett.