A „Szülőföldön magyarul” program keretében a határon túli óvodásoknak, általános iskolásoknak, középiskolásoknak és egyetemi hallgatóknak, ahogy tavaly, úgy idén is fejenként bruttó 100 ezer forint iskolakezdési támogatást oszt ki a magyar állam. A támogatást a Bethlen Gábor Alapból (BGA) fedezik, mégpedig a „Nemzetpolitikai célú támogatások” előirányzatábann rendelkezésre álló összegből.
A támogatást a pályázati kiírás szerint az erdélyi, felvidéki, horvátországi, vajdasági, kárpátaljai és muravidéki óvodások, kisiskolások és egyetemisták akkor kapják meg a bruttó 100 ezer forintot, ha a megadott határidőig kérelmezték azt. Természetesen ez az adott országra jellemző családtámogatási juttatásokon felül érkezik a családokhoz.
A kérelmek benyújtásának határideje május 3-án lejárt, ezért küldtünk kérdést a BGA-nak, hogy idén hány fő kérelmezte és kapja meg az egyszeri támogatást a 2024/2025-ös tanévre. Kérdésünkre még nem kaptunk választ, az viszont
a BGA honlapjára feltett 2023. évi beszámolóból látható, hogy az erre elkülönített összeg a "Nemzetpolitikai célú támogatások" címszó alatt nem kevesebb, mint 510 730 000 forintot jelölt meg. Azaz több, mint félmilliárd forintnak megfelelő összeg megy el a határon túli diákokra.
Ezzel talán még nem is lenne baj, ha a hazai óvodások és iskolások támogatása is ennyire bőkezű lenne. Csakhogy a magyar közoktatásban tanuló diákok ilyen kedvezményben nem részesülnek, amit szakértők és pártok is sérelmeznek.
Azt, hogy tételesen mire gondolhat a kormány az iskolások rengeteg támogatásánál, a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor cikkére kattintva tudja elolvasni.