Az Európai Bizottság ma elfogadta az uniós lőszergyártás támogatását célzó jogszabálytervezetet (ASAP), amelynek célja, hogy „sürgősen lehessen lőszert és rakétákat szállítani Ukrajnának”, a tagállamok pedig feltölthessék raktárkészleteiket.
A célzott intézkedések a remények szerint fokozzák majd az EU gyártási kapacitását és így orvosolni fogják a jelenlegi lőszer- és rakétahiányt, valamint az előállításukhoz szükséges alkatrészhiányt, és így biztosítják majd, hogy az uniós hadiipar időben tudja leszállítani a szükséges lőszer- és rakétamennyiséget Európában, derül ki a testület mai közleményéből.
Előnyben részesítenék az uniós rendeléseket
Ami a konkrét intézkedéseket illeti, Brüsszel egyrészt 500 millió eurót csoportosítana át más uniós forrásokból a hadiipari termelés támogatására. Ennek keretében segítik például a gyártás modernizációját és a kapacitásbővítését, a határokon átnyúló együttműködéseket és a munkaerő továbbképzését.
Másrészt a Bizottság egy „ideiglenes szabályozási rendszer” létrehozásával kívánja mérsékelni az ellátási problémákat. Ennek keretében nemzeti szinten felgyorsítanák az adminisztratív folyamatokat (például az engedélyezési eljárásokat) és a közös uniós beszerzést. Emellett – ha egy tagállam kéri – lehetőség lenne arra is, hogy „prioritást élvező rendeléseket” adjanak le az európai hadiipari cégeknek.
Arra, hogy miként működne utóbbi intézkedés, a közlemény nem tér ki.
A német Spiegel értesülései szerint a Bizottság arra kötelezné a hadiipari cégeket, hogy részesítsék előnyben az uniós tagállamokbók érkező rendeléseket az EU-n kívüliekkel szemben, azaz adott esetben utóbbiak teljesítését halasszák el vagy akár töröljék.
Erre akkor kerülhetne sor, ha a kritikus fontosságú hadieszközök esetében olyan ellátási problémák adódnak, amelyek „korlátozzák az EU biztonságát.”
A mechanizmus aktiválását olyan tagállam kérheti Brüsszeltől, amely Ukrajnának akar lőszert szállítani, vagy minimum három olyan tagállam teheti ezt meg, amelyek közösen akarnak lőszert beszerezni hasonló célból. A Bizottság ugyanakkor nem egyedül, hanem azzal az országgal egyeztetve járna el az ügyben, ahol az érintett hadiipari cég található.
A ma ismertetett jogszabálytervezet akkor léphet életbe, ha azt a tagállamokat tömörítő Európai Tanács is elfogadja. Brüsszel arra számít, hogy ez még a nyár előtt meg fog történni.
Egymillió lövedék Ukrajnának
A mai bejelentés előzményét az uniós állam- és kormányfők márciusi döntései jelentik. Ezek értelmében az EU egyrészt egymillió tüzérségi lövedéket kíván szállítani Ukrajnának egy éven belül, másrészt a tagállamok a jövőben közösen vásárolnának muníciót, harmadrészt drasztikusan növelnék a gyártási kapacitásaikat. A magyar kormány nem vétózta meg a döntéseket, de nem vesz részt sem a lőszerszállításban, sem a közös beszerzésben.
A német lap értesülései szerint a megvalósítás egyelőre vontatottan halad, a kitűzött szám még nagyon messze van, mondta egy magasrangú diplomata. És a közös beszerzés részleteiről sincs még egyezség.
A Bizottság szerint ugyanakkor a tagállamok gyártási kapacitásaik alapján már most képesek lennének arra, hogy megfelelő mennyiségű lőszerrel lássák el Ukrajnát. Brüsszel az évi egymillió tüzérségi lövedék szállítására vonatkozó tervet is teljesíthetőnek tartja – a problémát ez esetben részben azt jelenti, hogy az uniós gyártás nagy része jelenleg EU-n kívüli országokba megy.
A témával ebben a cikkben is részletesen foglalkoztunk: