4p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bizottság 500 millió euróval és új intézkedésekkel kívánja megerősíteni az uniós hadiipart. A cégeket köteleznék arra, hogy szükséghelyzetben előnybe részesítsék az uniós rendeléseket.  A cél, hogy Ukrajna ne fogyjon ki a munícióból.

Az Európai Bizottság ma elfogadta az uniós lőszergyártás támogatását célzó jogszabálytervezetet (ASAP), amelynek célja, hogy „sürgősen lehessen lőszert és rakétákat szállítani Ukrajnának”, a tagállamok pedig feltölthessék raktárkészleteiket.

A célzott intézkedések a remények szerint fokozzák majd az EU gyártási kapacitását és így orvosolni fogják a jelenlegi lőszer- és rakétahiányt, valamint az előállításukhoz szükséges alkatrészhiányt, és így biztosítják majd, hogy az uniós hadiipar időben tudja leszállítani a szükséges lőszer- és rakétamennyiséget Európában, derül ki a testület mai közleményéből.

Egy ukrán légvédelmi egység katonája bevetés közben Bahmut közelében 2023. április 23-án. Fotó: EPA/Maria Senovilla
Egy ukrán légvédelmi egység katonája bevetés közben Bahmut közelében 2023. április 23-án. Fotó: EPA/Maria Senovilla

Előnyben részesítenék az uniós rendeléseket  

Ami a konkrét intézkedéseket illeti, Brüsszel egyrészt 500 millió eurót csoportosítana át más uniós forrásokból a hadiipari termelés támogatására. Ennek keretében segítik például a gyártás modernizációját és a kapacitásbővítését, a határokon átnyúló együttműködéseket és a munkaerő továbbképzését.

Másrészt a Bizottság egy „ideiglenes szabályozási rendszer” létrehozásával kívánja mérsékelni az ellátási problémákat. Ennek keretében nemzeti szinten felgyorsítanák az adminisztratív folyamatokat (például az engedélyezési eljárásokat) és a közös uniós beszerzést. Emellett – ha egy tagállam kéri – lehetőség lenne arra is, hogy „prioritást élvező rendeléseket” adjanak le az európai hadiipari cégeknek.

Arra, hogy miként működne utóbbi intézkedés, a közlemény nem tér ki.

A német Spiegel értesülései szerint a Bizottság arra kötelezné a hadiipari cégeket, hogy részesítsék előnyben az uniós tagállamokbók érkező rendeléseket az EU-n kívüliekkel szemben, azaz adott esetben utóbbiak teljesítését halasszák el vagy akár töröljék.

Erre akkor kerülhetne sor, ha a kritikus fontosságú hadieszközök esetében olyan ellátási problémák adódnak, amelyek „korlátozzák az EU biztonságát.”

A mechanizmus aktiválását olyan tagállam kérheti Brüsszeltől, amely Ukrajnának akar lőszert szállítani, vagy minimum három olyan tagállam teheti ezt meg, amelyek közösen akarnak lőszert beszerezni hasonló célból. A Bizottság ugyanakkor nem egyedül, hanem azzal az országgal egyeztetve járna el az ügyben, ahol az érintett hadiipari cég található.

A ma ismertetett jogszabálytervezet akkor léphet életbe, ha azt a tagállamokat tömörítő Európai Tanács is elfogadja. Brüsszel arra számít, hogy ez még a nyár előtt meg fog történni.

Egymillió lövedék Ukrajnának

A mai bejelentés előzményét az uniós állam- és kormányfők márciusi döntései jelentik. Ezek értelmében az EU egyrészt egymillió tüzérségi lövedéket kíván szállítani Ukrajnának egy éven belül, másrészt a tagállamok a jövőben közösen vásárolnának muníciót, harmadrészt drasztikusan növelnék a gyártási kapacitásaikat. A magyar kormány nem vétózta meg a döntéseket, de nem vesz részt sem a lőszerszállításban, sem a közös beszerzésben.

A német lap értesülései szerint a megvalósítás egyelőre vontatottan halad, a kitűzött szám még nagyon messze van, mondta egy magasrangú diplomata. És a közös beszerzés részleteiről sincs még egyezség.

A Bizottság szerint ugyanakkor a tagállamok gyártási kapacitásaik alapján már most képesek lennének arra, hogy megfelelő mennyiségű lőszerrel lássák el Ukrajnát. Brüsszel az évi egymillió tüzérségi lövedék szállítására vonatkozó tervet is teljesíthetőnek tartja – a problémát ez esetben részben azt jelenti, hogy az uniós gyártás nagy része jelenleg EU-n kívüli országokba megy.

A témával ebben a cikkben is részletesen foglalkoztunk: 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepő, hogy melyik a harmadik legkeresettebb autómárka Európában
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 14:16
Éves összehasonlításban 13,6 százalékkal 509 400-ra növelte eladásait az első fél évben a legnagyobb cseh autógyár, a Skoda Auto, amely a német Volkswagen-csoport része.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is fájni fog – milliárdokba kerülhet a német autóiparnak az amerikai uniós megállapodás
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 13:46
Milliárdos terheket ró a német autóiparra az amerikai-uniós vámmegállapodás a német autóipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDA szerint.
Makro / Külgazdaság Figyelmeztetés jött: összeomolhat a szociális állam
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 08:23
A szociális állam összeomlásának a veszélyére figyelmeztetett és sürgős reformok szükségére hívta fel a figyelmet a BDA német munkaadói képviseleti szervezet elnöke, Rainer Dulger a dpa német hírügynökségnek adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapodásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG