4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bizottság 500 millió euróval és új intézkedésekkel kívánja megerősíteni az uniós hadiipart. A cégeket köteleznék arra, hogy szükséghelyzetben előnybe részesítsék az uniós rendeléseket.  A cél, hogy Ukrajna ne fogyjon ki a munícióból.

Az Európai Bizottság ma elfogadta az uniós lőszergyártás támogatását célzó jogszabálytervezetet (ASAP), amelynek célja, hogy „sürgősen lehessen lőszert és rakétákat szállítani Ukrajnának”, a tagállamok pedig feltölthessék raktárkészleteiket.

A célzott intézkedések a remények szerint fokozzák majd az EU gyártási kapacitását és így orvosolni fogják a jelenlegi lőszer- és rakétahiányt, valamint az előállításukhoz szükséges alkatrészhiányt, és így biztosítják majd, hogy az uniós hadiipar időben tudja leszállítani a szükséges lőszer- és rakétamennyiséget Európában, derül ki a testület mai közleményéből.

Egy ukrán légvédelmi egység katonája bevetés közben Bahmut közelében 2023. április 23-án. Fotó: EPA/Maria Senovilla
Egy ukrán légvédelmi egység katonája bevetés közben Bahmut közelében 2023. április 23-án. Fotó: EPA/Maria Senovilla

Előnyben részesítenék az uniós rendeléseket  

Ami a konkrét intézkedéseket illeti, Brüsszel egyrészt 500 millió eurót csoportosítana át más uniós forrásokból a hadiipari termelés támogatására. Ennek keretében segítik például a gyártás modernizációját és a kapacitásbővítését, a határokon átnyúló együttműködéseket és a munkaerő továbbképzését.

Másrészt a Bizottság egy „ideiglenes szabályozási rendszer” létrehozásával kívánja mérsékelni az ellátási problémákat. Ennek keretében nemzeti szinten felgyorsítanák az adminisztratív folyamatokat (például az engedélyezési eljárásokat) és a közös uniós beszerzést. Emellett – ha egy tagállam kéri – lehetőség lenne arra is, hogy „prioritást élvező rendeléseket” adjanak le az európai hadiipari cégeknek.

Arra, hogy miként működne utóbbi intézkedés, a közlemény nem tér ki.

A német Spiegel értesülései szerint a Bizottság arra kötelezné a hadiipari cégeket, hogy részesítsék előnyben az uniós tagállamokbók érkező rendeléseket az EU-n kívüliekkel szemben, azaz adott esetben utóbbiak teljesítését halasszák el vagy akár töröljék.

Erre akkor kerülhetne sor, ha a kritikus fontosságú hadieszközök esetében olyan ellátási problémák adódnak, amelyek „korlátozzák az EU biztonságát.”

A mechanizmus aktiválását olyan tagállam kérheti Brüsszeltől, amely Ukrajnának akar lőszert szállítani, vagy minimum három olyan tagállam teheti ezt meg, amelyek közösen akarnak lőszert beszerezni hasonló célból. A Bizottság ugyanakkor nem egyedül, hanem azzal az országgal egyeztetve járna el az ügyben, ahol az érintett hadiipari cég található.

A ma ismertetett jogszabálytervezet akkor léphet életbe, ha azt a tagállamokat tömörítő Európai Tanács is elfogadja. Brüsszel arra számít, hogy ez még a nyár előtt meg fog történni.

Egymillió lövedék Ukrajnának

A mai bejelentés előzményét az uniós állam- és kormányfők márciusi döntései jelentik. Ezek értelmében az EU egyrészt egymillió tüzérségi lövedéket kíván szállítani Ukrajnának egy éven belül, másrészt a tagállamok a jövőben közösen vásárolnának muníciót, harmadrészt drasztikusan növelnék a gyártási kapacitásaikat. A magyar kormány nem vétózta meg a döntéseket, de nem vesz részt sem a lőszerszállításban, sem a közös beszerzésben.

A német lap értesülései szerint a megvalósítás egyelőre vontatottan halad, a kitűzött szám még nagyon messze van, mondta egy magasrangú diplomata. És a közös beszerzés részleteiről sincs még egyezség.

A Bizottság szerint ugyanakkor a tagállamok gyártási kapacitásaik alapján már most képesek lennének arra, hogy megfelelő mennyiségű lőszerrel lássák el Ukrajnát. Brüsszel az évi egymillió tüzérségi lövedék szállítására vonatkozó tervet is teljesíthetőnek tartja – a problémát ez esetben részben azt jelenti, hogy az uniós gyártás nagy része jelenleg EU-n kívüli országokba megy.

A témával ebben a cikkben is részletesen foglalkoztunk: 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG