Aleppói utcakép - fotó: EPA/SANA |
Tusk: bármit bevethetnek az oroszok ellen
Az unió nem kívánja fokozni a feszültséget Oroszországgal, csupán válaszokat ad az orosz akciókra - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben az uniós országok állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozójának első tárgyalási napját követően.
Tusk elmondta, a tanácskozó tagállami vezetők arra szólították fel a Szíriában szembenálló feleket, hogy azonnal hagyjanak fel az atrocitásokkal és az ellenségeskedéssel, valamint hiteles politikai békefolyamat újrakezdését sürgették az ENSZ égisze alatt. Az Európai Unió elítéli a szíriai rezsim és Oroszország számos halálos áldozatot követelő támadásait, különösen Aleppó városában és környékén - hangsúlyozta a tanács elnöke. Mindazokat, akik megszegik a nemzetközi humanitárius és emberi jogokat, felelősségre kell vonni - mondta.
Kijelentette: az unió "minden rendelkezésre álló eszköz" alkalmazásának lehetőségét megfontolja Szíria és szövetségesei, köztük Oroszország ellen, ha az atrocitások folytatódnak. Hozzátette, Európa mindig készen áll a helyzet tárgyalásos rendezésére, ugyanakkor sosem köt kompromisszumot alapvető értékeit illetően.
Renzi: nem lesznek itt szankciók
Ennek némileg ellentmond az, amit olasz kormányfő mondott az ügyről: szerinte még újabb szankciók sem lesznek az oroszok ellen. Matteo Renzi a tanácskozás nyitónapját követően közölte, nincs értelme szankciókkal fenyegetni Oroszországot Szíria ügyében. Az Európai Unió visszalépett azoktól a tervektől, amelyek szerint szankciókkal fenyegetnék Oroszországot a szíriai beavatkozása miatt - mondta.
Hozzátette, hogy az ülésen elfogadott zárónyilatkozatban a Szíriában tomboló erőszak beszüntetésére, tűzszünetre, illetve a politikai átmenet megkezdésére szólítottak fel. "Nehéz elképzelni, hogy ennek bármilyen köze lenne az Oroszország elleni további szankciókhoz" - fogalmazott az olasz kormányfő.
Merkel: nem zárunk ki semmit
Angela Merkel német kancellár kijelentette, elfogadhatatlan a szíriai Aleppó bombázása, az emberiességi alapelvek semmibevételét jelenti, ezért mérlegelni kell minden elképzelhető válaszintézkedést. Leszögezte, nem zárnak ki semmilyen további lépést, amennyiben folytatódnak a szíriai jogsértések.
Korábban John Kerry amerikai külügyminiszter csak addig ment el, hogy felszólította az oroszokat, hagyjanak fel Aleppó bombázásával - különösebb fenyegetést nem fogalmaztak meg.
Putyin mindössze annyit engedett, hogy annyi időre felfüggesztette a bombázásokat, amíg a civilek elmenekülnek.
Oroszországról kiderült, hogy a bombázásokban egyebek mellett kazettás gyújtóbombákat is bevet. Ezek nem alkalmasak a precíziós célzásra, sokkal inkább nagy területen végezhető pusztításra - mivel a civil lakosságot sem kíméli, nemzetközi egyezmény tiltja használatát (amit persze az oroszok vagy épp az amerikaiak nem írtak alá). Az aleppói ostrom összességében eldurvult, az oroszoknak kellemetlen lehet az ottani brutalitás, amit Aszad elkövet, és Amerikának is kínos, ha tétlenül nézi ezt - a háttérről itt írtunk >> |