A jerlentős ázsiai gazdaságok továbbra is fontos tényezők maradnak a palettában, miközben Kína, a maga belső egyensúlytalanságaival vagy épp az egyre nagyobb súllyal bíró India megnövekszik jelentőségében a befektetési piacon – hangzott ez a Fidelity témában szervezett konferenciáján. A Fidelity szerint a munkaerőköltségek várhatóan tovább emelkednek, különösen Európában és az Egyesült Államokban, ami alátámasztja, hogy az infláció hosszabb távon fennmarad.
Ahogy a központi bankok közelednek a megszorítás végéhez, a hangsúly arra helyeződik át, hogy meddig tart még ki a kamatlábak rendkívül korlátozó szintje. Az infláció ragadós jellege miatt a lazítást hozó fordulat előtt álló léc egyelőre magasan marad – állítja a cég.
Catherine Yeung, a Fidelity szakértője szerint befektetési fronton Kína változatlanul kiemelt célpont, azzal együtt, hogy nincs már olyan drasztikus növekedés az ázsiai ország gazdaságában, mint korábban. Mint kifejtette, ez nem is szempont immár, Kína már nem arról szól, hogy évi 9-10 százalékos növekedés legyen a gazdaságban, viszont az erősödő belső piacát nézve is egy jó befektetést megalapozó átalakulást mutat.
Kína mellett az ázsiai régió más országai is jelentősen máshogy festenek, mint ami a nyugaton látszik. Mindennek alapvető oka, hogy az ázsiai országok devizatartalékai tetemesek, nincs is ezért olyan nyomás a jegybankokon, hogy az infláció ellen mindenképp, a növekedetést korlátozó kamatpályával lépjenek fel. India például jelentős mértékben költ infrastruktúra-fejlesztésre, az országban választások lesznek, ami ugyancsak színezi az összképet.
Mint azt kérdésünkre Vanessa Chan, a vállalat térségi szakértője elmondta, India szerepe a geopolitikai spektrumban jelen állás szerint nem egyértelmű. Azzal számol, hogy mind az Egyesült Államok, mind Kína irányába tesz majd kedvező lépéseket. Közben a Közel-Keleten lévő partnereivel is ápolja egyre erősebb gazdasági kapcsolatait, teheti is mindezt, ha csak azt nézzük, milyen drasztikus léptékben jelennek meg épp Szaúd-Arábiában a tőzsdére lépő cégek.