A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn a mezőgazdasági termelői árak júniusi alakulásáról közöl statisztikát. Májusban a növényi termékek árának 5,4 százalékos emelkedése, az élő állatok és állati termékek árának 2,9 százalékos csökkenése eredőjeként 2,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos hónapjához képest.
A búza ára 14 százalékkal esett, a kukoricáé 18 százalékkal nőtt, így a gabonafélék ára 4,6 százalékkal emelkedett. A gyümölcsök ára 9,6 százalékkal csökkent, miközben a zöldségfélék ára 9,2 százalékkal nőtt.
Az élő állatok termelői ára 1,2, az állati termékeké 6,7 százalékkal lett alacsonyabb, mint tavaly májusban. A tej felvásárlási ára 11 százalékkal, egy év alatt 11 forinttal csökkent májusban.
Mennyit viszünk haza?
Pénteken közli a KSH a keresetek január-júniusi alakulásáról szóló statisztikát. Májusban 6,0 százalékkal nőttek a bruttó és 7,6 százalékkal a nettó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,6, illetve 8,3 százalékos volt a növekedés.
A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó keresete és a prémiumok jutalmak és más egyszeri juttatások nélkül számolt rendszeres bére egyformán 5,6 százalékkal emelkedett, a havi nettó fizetések pedig 7,2 százalékkal haladták meg a tavaly májusit.
A közszférában 9,5 százalékkal nőttek a bruttó és 11,2 százalékkal a nettó keresetek az egy évvel korábbihoz képest, ugyancsak a közfoglalkoztatottak nélkül.
A bérek növekedésére a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése, a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék is hatással volt.
Elemzők szerint éves átlagban idén 7-8 százalék közötti ütemben növekedhetnek a reálbérek, és a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje.