„Ha szociális államunk összeomlik, az senkinek sem jó. És össze fog omlani, ha így folytatjuk” – jelentette ki a BDA (Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände e.V.) elnöke. „Sürgősen meg kell reformálnunk ezt a szociális államot” – mondta. Nyílt és őszinte vitára van szükség arról, hogy mely szociális ellátásokat nem tudjuk tovább finanszírozni - tette hozzá Dulger.
„Már nem engedhetjük meg magunknak mindazt, amit szeretnénk.” Dulger a munkaadók számításaira hivatkozott, amelyek szerint a szociális alapok adminisztrációs költségei 25 milliárd eurót tesznek ki. „Sok a javítanivaló. Sok pénzt pazarolunk el hatékonysági hiányosságokra” – értékelt. „Meg kell szabadulnunk a magas bérköltségektől. Ezért sürgősen kiadáscsökkentő strukturális reformokra van szükség” – mondta.
A koalíciós szerződésben az CDU/CSU és az SPD bejelentette egy szociális államreformért felelős bizottság felállítását, amelynek eredményeit 2025 negyedik negyedévében kell bemutatnia. „Elvárom, hogy a bizottság a lehető leghamarabb konkrét javaslatokat tegyen a szociális biztosítások reformjára és javítására” – mondta Dulger. A munkaadói szövetség elnöke szerint elsősorban a szociális államnak kell újra célzottabbá válnia. A kormány által bejelentett jövedelemreform célja az kell, hogy legyen, „hogy azok, akik dolgoznak, érezhetően jobb helyzetben legyenek, mint azok, akik nem dolgoznak” – mondta.
„Ma ez nem így van. Ez pedig oda vezet, hogy egyre több csalódott, dolgozó polgár fordul a szélsőséges politikai irányokhoz” – mutatott rá Dulger, megjegyezve, hogy ha a szociális állam célzottabbá és ezzel igazságosabbá válik, a politikai közép is megerősödik. Dulger az interjúban elmondta, hogy sok dolgozó polgárral beszél, akik adót fizetnek, és csalódottak és dühösek, mert mellettük olyanok laknak, akik soha nem dolgoztak, soha nem fizettek hozzájárulást – és mégis, a nap végén nem járnak rosszabbul, mint ők. A munkaadói szövetség elnöke így fogalmazott: „Nem tudom, meddig bírja még a demokráciánk, mielőtt egyesek a rendszer megkérdőjelezésére szánják rá magukat.” „Ez hatalmas nettó lopás a munkavállalóktól” – jelentette ki Rainer Dulger az interjúban, hozzátéve, hogy a 40 százalék feletti szociális járulékok „büntetőadóként” hatnak a munkára.
(MTI)