Az alsóház után a törvényhozás felsőháza is elfogadta, hogy kiiktatja a szövegből a "testi, érzékszervi és szellemi fogyatékosok" kifejezést, amelyet a fogyatékossággal élők megfogalmazás vált fel a spanyol alaptörvényben.
"Az új szöveg nyelvezetében és tartalmában igazodik a jelen valósághoz és a nemzetközi terminológiához" - indokolta a döntést a spanyol kormány.
A Carta Magna 49. cikkének módosítását a spanyol törvényhozás két legnagyobb pártja, a kisebbségi koalícióban kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a konzervatív Néppárt (PP) közösen terjesztette be. Elfogadásához a képviselők legalább háromötödének támogatására volt szükség.
"Még hosszú út áll előttünk, amíg elérjük a teljes integrációt, de ma nagy lépést tettünk ebben az erőfeszítésben" - mondta Pedro Sánchez miniszterelnök, miután a múlt héten az alsóház megszavazta a változtatást. Egyúttal bocsánatot kért az érintettektől, amiért "annyi évbe" telt, hogy megszüntessék a "sértő kifejezést".
A fogyatékossággal élőket képviselő érdekvédelmi szervezetek már 2018-ben kérték a megnevezés módosítását.
Az 1978-ban elfogadott spanyol alkotmányt most harmadik alkalommal módosították. Először 1992-ben változtattak rajta, amikor a maastrichti szerződéssel összhangban rögzítették a passzív választójog fogalmát, amely alapján a Spanyolországban letelepedett európai uniós állampolgárok szavazhatnak és jelöltek is lehetnek a spanyol önkormányzati választásokon. Másodszor pedig 2011-ben, amikor a gazdasági válság hatására deklarálták, hogy a költségvetésben az államadósság törlesztése elsőbbséget élvez más tételek kifizetésével szemben. (MTI)