Azóta, hogy idén februárban óriási károkat okozott és rengeteg emberéletet követeltek a földrengések, a világ egy kicsit jobban figyel az ilyen típusú eseményekre. Arról korábbi cikkünkben írtunk, hogy a földrengések előrejelzése egyelőre még a sci-fi kategóriájába esik. De mi van akkor, ha nem órákra vagy napokra kell előrejelezni a rengéseket?
A tavalyi kaliforniai földrengés különleges volt abból a szempontból, hogy a régió lakosai közül sokan a rengés kezdete előtt riasztást kaptak a telefonjukon. Sőt, ugyanezek a telefonok fontos szerepet kaptak a földrengés észlelésében is – áll a BBC Future cikkében. A Google az Egyesült Államok Földtani Intézetével (USGS), és több kaliforniai egyetem tudósaival együttműködve ugyanis kifejlesztett, és mostanra működőképes állapotba hozott egy olyan korai érzékelő rendszert, amely képes néhány másodperccel a rengés előtt figyelmeztetni a felhasználókat.
Az nyilvánvaló, hogy a néhány másodperc nem hatalmas előrejelzési idő, de arra elég lehet, hogy szilárd helyre bújjon valaki az otthonában, vagy az utcán, hogy az autók és a tömegközlekedési eszközök lelassítsanak, ne engedjék felszállni vagy leszállni a repülőket – ez pedig minden bizonnyal életeket menthet meg egy kritikus erősségű rengés során.
Honnan jönnek az előrejelzési adatok?
Kezdetben a rendszer arra a 700 szeizmométerre (ezek földmozgásokat érzékelő eszközök) támaszkodott, amelyeket az USGS, a Kaliforniai Technológiai Intézet és a Kaliforniai Berkeley Egyetem szeizmológusai, valamint az állami kormányzat szerte az államban telepítettek. Egyébként két másik amerikai állam - Oregon és Washington - szeizmométerei szintén bekapcsolódnak a ShakeAlert néven ismert rendszerbe.
Ami ennél sokkal érdekesebb, az az, hogy a Google pedig létrehozta a világ legnagyobb földrengésérzékelő hálózatát a lakossági telefonok segítségével.
A legtöbb okostelefon, amelyen a Google Android operációs rendszere fut, rendelkezik beépített gyorsulásmérőkkel, azaz olyan áramkörökkel, amelyek érzékelik, ha a telefont mozgatják. Ezeket a leggyakrabban arra használják, hogy a telefon kijelzője például a készülék megdöntésekor fekvő vagy álló módba váltson, és a Google beépített lépésszámlálója a lépések számáról is információt szolgáltat. Ezek az érzékelők meglepően érzékenyek, és mini szeizmométerként is működnek.
A Google létrehozott egy olyan funckiót, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a telefonjuk automatikusan adatokat küldjön az android érzékelős rendszernek, ha a készülékük olyan rezgéseket érzékel, amelyek a földrengések elsődleges hullámaira jellemzőek. A rendszer több ezer vagy akár millió telefon adatainak kombinálásával ki tudja számítani, hogy történik-e földrengés és hol. Ezután riasztásokat küldhet a telefonoknak azon a területen, ahol a szeizmikus hullámok valószínűleg becsapódnak, így korai figyelmeztetést adva.
Így, mivel a rádiójelek gyorsabban terjednek, mint a szeizmikus hullámok, a riasztások még a rengés kezdete előtt megérkezhetnek az epicentrumtól távol eső területekre.
Ez még csak a kezdet
Az nyilvánvaló, hogy a Google fejlesztése nem fog földrengéseket órákkal előrejelezni, ám a kárcsökkentésben komoly szerepet játszhat, ráadásul minden esély megvan arra, hogy az elszigeteltebb területen élők számára is nagy segítséget tud majd nyújtani.
Azzal, hogy az adatok jelentős része gyakorlatilag a hétköznapi felhasználóktól származik, a technológia elvben képes lehet a földrengések érzékelésére olyan régiókban is, ahol nincsenek kiterjedt, drága szeizmométerekből álló hálózatok.
A lehetőségek mindenesetre adottak, hiszen a világon használatban lévő 16 milliárd mobiltelefonból több mint hárommilliárdon Android fut, és a földrengésjelző rendszer ma már több mint 90 olyan országban elérhető, amelyek különösen hajlamosak a földrengésekre.
(BBC)