Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök, Steven Ciobo ausztrál kereskedelmi miniszter és Cecilia Malmström, az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagja Canberrában, Ausztrália fővárosában jelentette be, hogy megkezdték az egyeztetéseket egy átfogó és ambiciózus megállapodásról.
Több körben tárgyalnak majd
A cél az, hogy felszámolják az akadályokat az áruk és szolgáltatások kereskedelmében, új lehetőségeket teremtsenek a kis- és középvállalkozások számára, valamint az unió más kereskedelmi megállapodásaival összhangban álló, nagyratörő szabályokat alakítsanak ki, elősegítve ezáltal a világkereskedelem fejlődését. Az első szakértői szintű tárgyalásokat július 2-6. között Brüsszelben tartja a két fél.
Az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács május 22-én hagyta jóvá a szabadkereskedelmi tárgyalások megkezdését Ausztráliával és Új-Zélanddal. A mandátum olyan átfogó és modern keretet irányoz elő, amelynek alapját a legmagasabb szintű munkaügyi, biztonsági, környezetvédelmi, klímapolitikai és fogyasztóvédelmi előírások képezik. Ugyanakkor különös figyelmet fordít a sérülékenyebb ágazatok, köztük a mezőgazdaság oly módon való védelmére, hogy a piac megnyitása - de nem teljes liberalizációja - maximális előnyökkel járjon anélkül, hogy a helyi termelők hátrányba kerülnének.
Jean-Claude Juncker, a brüsszeli testület elnöke korábban azt közölte, hogy az egyeztetéseket még a bizottság mandátumának végéig, 2019-ig le szeretnék zárni.
Az EU Ausztrália harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere Az éves kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke tavaly 48 milliárd euró volt, az EU számára több mint 21 milliárd eurós pozitív mérleggel. Új-Zélandnak 9 milliárd euróval az EU volt a második legfontosabb kereskedelmi partnere Ausztrália után. Az uniós külkereskedelmi aktívum értéke 1,9 milliárd euró volt. |