Május 4-én végeztük el a legfrissebb Privátbankár Árkosárhoz szükséges felmérést. Ebből kiderült, hogy a tavalyinál közel 6, az áprilisnál pedig 4,4 százalékkal volt olcsóbb az Auchan, a Tesco 6,3 százalékkal emelte árait, az Interspar pedig tavaly májusnál 2, idén áprilisnál közel 5 százalékkal volt drágább. Összességében a hipermarketekben az alma ára 27 százalékkal drágult, ötödével lett drágább a csoki, 13 százalékkal a krumpli és a csirkemell, mint áprilisban. Egy év alatt 20 százalék körüli mértékben csökkent az alma, a cukor, a párizsi és a sajt ára. A legnagyobb áremelkedést a tojásnál mértük (30 százalék), 20 százalék körüli mértékben drágult a banán és a csokoládé, 10 százalék fölött a kávé, a rizs, a száraztészta, a margain, a tejföl, az égetett szesz, a narancslé és az ásványvíz is.
--
A Spar Magyarország ma közölte eredményeit: 4,5 százalékkal tudta növelni árbevételét 2014-ben, idén a tavalyihoz hasonló eredményre számítanak - akkor a veszteség meghaladta a 11 milliárd forintot. A vasárnapi zárva tartás az eddigi adatok alapján nem fáj a cégnek, más intézkedések miatt viszont komolyan megvágták a beruházási büdzsét, így például online vásárlást sem tudnak indítani idén.
--
Windisch László a Heti Válasznak nyilatkozva elmondta, a pénzügyi stabilitás szempontjából a devizaalapú gépjárműhitelesek esetében is veszélyt jelent az árfolyamkockázat, ami a bankoknak is probléma. Ezért indokoltnak tartja a devizaalapú gépjárműhitelek központi forintosítását. A jegybank pedig nem zárkózik el attól, hogy – a devizaalapú jelzáloghitelesek esetében adott támogatáshoz hasonlóan – segítséget nyújtson az autóhiteleseknek is. Ha a Monetáris Tanács is jónak látja, a jegybank a devizatartalék terhére biztosítaná a bankrendszernek a szükséges mennyiségű eurót devizaforrásaik visszafizetéséhez – mondta Windisch László.
--
Közben az ingatlanhitelesek többsége kézhez kapta az elszámoló levelet és nem minden ügyfél felhőtlenül boldog. Az utca embere az elszámolásról nem úgy gondolkodik, hogy ha neki most kevés jár vissza a bankjától, akkor korábban jól választott pénzintézetet, mert lám, kevés volt az az összeg, amit tisztességtelenül számított fel a bank, hanem összeesküvésre gondol és rögtön azon gondolkodik, hogy hova menjen panaszkodni amiatt, hogy bankja elrontotta az elszámolást - hangzott ma el egy rendezvényen. Egyszerűen arról van szó, hogy nagyobb csökkenésre számítottak, a kérdés most az, hogy ezt elérhetik-e hitelkiváltással. Úgy tűnik, viszonylag kevés ügyfélnek érhető majd el nagyobb csökkenés a hitelkiváltás során.
--
Magyarországon a munkát terhelő adók és járulékok nagyon magasak, régiós összehasonlításban messze nálunk a legrosszabb a helyzet. Igaz ugyan, hogy a személyi jövedelem adó nem kiugróan magas, és az is, hogy vannak országok, ahol magasabb a munkáltatói bérjárulék, mint nálunk, de ha mindent összeadunk, akkor kiderül, hogy a fizetésünk felét elviszi az állam. Ez példátlan a régióban.
A 307 forintos szintet is áttörte késő délelőtt az euró árfolyama, miközben a svájci frank ismét hirtelen megerősödött. A jelenség nem Magyarország-specifikus, más hasonló feltörekvő devizák is gyengültek. AZ igazi kérdés azonban nem is annyira a forint, mint inkább az állampapírok hozama.
--
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint márciusában az ipari termelés volumene 9 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A termelés az év első három hónapjában 8 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel ezelőtt. Az előző hónaphoz viszonyítva az ipari kibocsátás márciusban 2,6 százalékkal bővült. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője idén 6 százalék körüli éves bővülést vár a magyar ipartól. A növekedés ütemét nagyban meghatározhatja az európai gazdaság alakulása, ezen keresztül az export, de fontos tényező lehet kiskereskedelem átgyűrűző hatása - tette hozzá. A devizahitelesek elszámolása, amely sok adósnál növeli az elkölthető jövedelmet, bővítheti a kiskereskedelmi forgalmat a K&H Bank vezető elemzője szerint.
--
A meghirdetett összegben értékesített változatlan hozammal 12 hónapos diszkont kincstárjegyet az Államadósság Kezelő Központ csütörtöki aukcióján. A 40 milliárd forintért piacra vitt 12 hónapos lejáratú papírra 97,200 milliárd forint jegyzési ajánlatot nyújtottak be az elsődleges forgalmazók, amiből az ÁKK a meghirdetett összeget fogadta el az előző, két héttel ezelőtti aukcióval megegyező, 1,55 százalékos átlaghozamon.
--
A brókerbotrány az alapok ellen, az alacsony kamat értük dolgozik, így összességében néhány milliárd forint friss pénz érkezett a hazai alapokba áprilisban. Egyik cégtől sem távozott nagyobb összeg, sem banktól, sem biztosítói alapkezelőtől, sem független vállalkozástól. Az abszolút hozamú és a vegyes alapokat szerették nagyon, a kötvény- és pénzpiaci alapokat kerülték.