5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Putyin agressziója éles vitát váltott ki a követendő biztonságpolitikai kurzusról kontinensünk számos, többségében semleges államában. Ma Ausztria, Írország, Málta és Dánia lépéseit vizsgáljuk meg. Káncz Csaba jegyzete.

Egy hónapja ezeken a hasábokon a svájci vitákat vettük górcső alá. Finnország és Svédország pedig néhány hete jelentette be, hogy több mint hét évtizedes el nem köteleződés után csatlakozási kérelmet nyújt be a NATO-hoz.

Vita a sógoréknál

Ausztriában is tárgyalják az ország semlegességét. Május 9-én számos politikus, üzleti élet képviselője és katonai szakértő nyílt levelet tett közzé, amelyben tabuk nélküli vitára szólítottak fel az osztrák semlegességről. Ezt „az érinthetetlennek tűnő mítoszig emelték” – áll a levélben; azonban már korábban is „nagyon rugalmasan értelmezték a gyakorlatban”.

A szerzők kiemelik, hogy "EU-tagként és az EU közös biztonság- és védelempolitikájának résztvevőjeként" Ausztria régóta köteles segítséget nyújtani más uniós országoknak. Az ország a NATO-val is hosszú ideje dolgozik; 1995 óta a NATO Békepartnerség (PfP) együttműködési programjának tagja.

Emellett 2002 után részt vett a katonai egyezmény afganisztáni bevetésében, és jelenleg csaknem 250 katonával vesz részt a NATO koszovói bevetésén – ez körülbelül három és félszer annyi, mint Németország esetében. Megfigyelők rámutatnak, hogy a hadsereg már régen átvette a NATO-szabványokat. Egy friss felmérés szerint azonban az összes osztrák mindössze 16 százaléka támogatja az ország NATO-csatlakozását és három hónappal az ukrajnai háború kezdete után is 70 százalék még mindig Ausztria semlegességének fenntartása mellett van.

Amerikai F35-ösök egy 2022. júniusi hadgyakorlaton. Lehet ma különutakon repülni? Fotó: EPA / Georgi Licovski
Amerikai F35-ösök egy 2022. júniusi hadgyakorlaton. Lehet ma különutakon repülni? Fotó: EPA / Georgi Licovski

Szorgalmazzák az EU hadseregét

Írország is régóta együttműködik a NATO-val, 1997-ben csatlakozott a PfP-hez, 1999-ben pedig először vett részt a NATO koszovói missziójában. A kritikusok évek óta rámutattak arra, hogy a Shannon repülőtér használata amerikai csapatok közel-keleti hadszíntereibe szállítására sérti az ír semlegességet. Csak 2020-ban a jelentések szerint körülbelül 75 000 amerikai katona szállt le. Ezenkívül a 2001. szeptember 11-i támadások után Írország szerződést írt alá Nagy-Britanniával, amely lehetővé teszi, hogy a Királyi Légierő vadászgépei elfogják, vagy akár le is lőjék az ír légtérbe belépő repülőgépeket.

Egy felmérés szerint a lakosság 57 százaléka szeretne a semlegességhez ragaszkodni; ugyanakkor 48 százalék már a NATO-csatlakozás mellett van. Három hete Leo Varadkar exminiszterelnök azt javasolta, hogy első lépésként tartsanak népszavazást Írország részvételéről a jövőbeni EU-hadseregben; ennek szorosan együtt kell működnie a NATO-val. Varadkar szerint a NATO-tagságról szóló azonnali népszavazás még mindig túl kockázatos.

Alkotmánymódosítást követelnek

Málta semlegessége is egyre inkább megkérdőjeleződik az utóbbi időben. Az ország 1987-ben iktatta be alkotmányába, hogy megtiltja külföldi katonai bázisok létesítését máltai területen és katonai létesítmények külföldi fegyveres erők általi használatát Máltán. Ez egy késői reakció a brit gyarmati uralomra, amely csak 1964-ben ért véget.

Málta semlegességhez való ragaszkodása azonban évek óta gyengül. Az ország egy rövid, 1995-től 1996-ig tartó szakaszt követően, 2008-tól folyamatosan vesz részt a NATO PfP programjában. A kritikusok azt nehezményezik, hogy az ország semlegességével ellentétben lehetővé tette légterének repülésekre való felhasználását az 1995-től 1996-ig tartó időszakban. NATO-háború Líbia ellen. Most még messzebbre mutató lépésekről tárgyalnak.

A közelmúltban a máltai parlament a semlegesség teljes eltávolítását kérte az ország alkotmányából; a hidegháborúnak, amelyben Málta nem akart a két nagy tömb egyikébe sem tartozni, végre véget ért – hangzott el az indoklás. Nem világos azonban, hogy a lakosságot rá lehet-e venni a szükséges alkotmánymódosítások elfogadására: egy év eleji felmérésben a megkérdezettek mintegy kétharmada nyilatkozott úgy, hogy határozottan támogatja az ország semlegességét.

Megszüntetve az opt-outot

Dániának az Európai Biztonsági és Védelmi politikából (EBVP) való opt-outját nemrég eltörölték. A lakosság által kezdetben elutasított Maastrichti Szerződésről tartott 1992-es népszavazás után Dánia kikötötte, hogy nem vesz részt többek között az EU militarizálásában. Az ország tehát Málta mellett az egyetlen EU-tag, amely nem vett részt a PESCO katonai programjában.

A hónap eleji újabb népszavazáson a szavazáson részt vevők mintegy kétharmada az opt-out feloldása mellett foglalt állást. Ennek megfelelően Dániának a jövőben teljes mértékben részt kell vennie az EU katonai programjaiban. Ez nemcsak a PESCO-ra vonatkozik, hanem az Európai Védelmi Ügynökségre is, amelynek az EU újrafegyverzését bizonyos mértékig koordinálnia kell.

A parlamentnek most ratifikálnia kell a megfelelő törvényt, és "néhány gyakorlati kérdést" is tisztázni kell Koppenhága szerint. Ezt követően lehet hivatalosan is bejelenteni Brüsszelben, hogy megszűnt az opt-out. Dánia várhatóan már július 1-jén teljes mértékben részt vehet az EBVP-ben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG