6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia állami energiatermelés eddig olcsó áramárakat biztosított, exportra is.

A francia kormány szerdai összeomlása messzemenő következményekkel járhat Európa energiapiacaira, és a regionális villamosenergia-költségek ugrásszerű növekedéséhez vezethet — írja a Reuters.

Franciaország messze a legnagyobb villamosenergia-exportőr Európában, idén eddig a nettó villamosenergia-export nagyjából 60 százalékát adta az energiaadat-szolgáltató az energy-charts.info szerint.

A távozó Michel Barnier francia kormányfő feszültséget hagy maga után
A távozó Michel Barnier francia kormányfő feszültséget hagy maga után
Fotó: X/Michel Barnier

Az idei évben rekordnagyságú francia villamosenergia-export biztosította a vele szomszédos országoknak az olcsó és tiszta energiát, miközben a régiót továbbra is a magas energiaköltségek, a gyenge gazdasági növekedés sújtja.

De Franciaország új politikai felfordulása most megkérdőjelezi, hogy az ország képes-e fenntartani a magas szintű villamosenergia-termelését és -exportját.

Állami rezsiköltségek

Az EDF francia elektromos közszolgáltató szorosan beágyazódott az ország politikai rendszerébe, mivel a céget 2022-ben átvette az állam, miután nagyjából 10 milliárd dolláros adósságot halmoztak fel.

Az EDF üzemelteti az ország atomerőműveit, amelyek Franciaország villamosenergia-ellátásának körülbelül 70 százalékát adják, és ezért nemzetgazdasági szempontból kritikus jelentőségűeknek tekintik.

A vállalat hatalmas felhalmozott adóssága azonban csak tetézte a kormány saját növekvő adósságait, ami a Barnier-kormány összeomlásának egyik fő tényezője volt.

Állami tulajdonú szervezetként az EDF kedvezményes kamatozású finanszírozáshoz jut, és a kormány a múlt hónapban is még azt tervezte, hogy kamatmentes kölcsönt nyújt az EDF-nek új reaktorok építésére.

Az energiaszektort azonban potenciális költségvetési bevételi forrásként is számon tartják, és Michel Barnier megbuktatott miniszterelnök csak néhány nappal a menesztése előtt hagyott fel a villamosenergia-ellátás új adóira vonatkozó javaslataival.

A vitába a francia versenyfelügyelet is beleszólt november végén — számolt be róla az Euronews. A francia kormánynak fel kell készülnie a szabályozott villamosenergia-tarifák (TRV-k) eltörlésére – közölte a nemzeti versenyfelügyelet, az Autorité de la Concurrence. A szabályozó közleménye szerint a mechanizmusok „elhomályosítják azokat az árjelzéseket, amelyek energiafogyasztásuk csökkentésére ösztönöznék a fogyasztókat, valamint eltorzítják a versenyt”.

Veszélyben az olcsó export

A francia költségvetés problémái ezért most az egész energiatermelési és -elosztási szektor kilátásait beárnyékolják, mivel az EDF-nek továbbra is rendszeres és jelentős beruházásokra van szüksége, még ahhoz is, hogy az ország elöregedő atomerőműveit és villamosenergia-hálózatait fenntartsa.

2024-ben Franciaország nagykereskedelmi áramárai átlagosan 25 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint Németországban és Hollandiában, és 45 százalékkal kisebbek, mint Olaszországban a londoni tőzsde információi szerint.

Ez a költségkülönbség arra ösztönözte a francia áramkereskedőket, hogy nagy haszonnal exportálják a felesleges készleteket.

A francia energiatermelés kényszerű megszorítása, ami a költségvetési vitákhoz köthető, azonban gyorsan visszafoghatja a villamosenergia-exportot.

Az atomerőművek behálózzák egész Franciaországot
Az atomerőművek behálózzák egész Franciaországot
Fotó: Wikipédia

Pótolhatatlan atomerőművek

És egyetlen más nemzet sem képes ilyen alacsony költséggel pótolni Franciaország áramellátását.

Az energy-charts.info szerint 2024 első tizenegy hónapjában Franciaország közel 84 terawattóra áramot exportált a szomszédos országokba.

Ez az exportérték 85 százalékkal meghaladta a 2023-as év azonos időszakát, és a legmagasabb 2015 óta.

Az ország hatalmas nukleáris kapacitása – a legnagyobb Európában – a fő mozgatórugója ennek az exportnak, a londoni tőzsde adatai szerint az atomenergiával működő termelés a 2023-as szintről körülbelül 12 százalékkal, hároméves csúcsra emelkedett 2024-re.

A vízerőművek áramtermelésének 31 százalékos megugrása az elmúlt évtized legmagasabb szintjére szintén segítette a francia termelést és exportot.

Mindazonáltal mind a nukleáris, mind a vízenergia-termelés már megközelíti az elérhető termelési szintek felső határát, így fennáll annak a veszélye, hogy az elhúzódó politikai zsákutcában és a finanszírozási megszorítások miatt csökkenni fognak.

A németek és olaszok is megszenvedhetik

Németország és Olaszország Európa két legnagyobb villamosenergia-importőre, így különösen nagy hatással lesz rájuk a francia energiaexport esetleges kiesése.

Mindkét országban nagy földgáztüzelésű erőművek üzemelnek, amelyeket súlyosan érintett az orosz gázszállítás 2022 óta tartó csökkenése. Ezért az elmúlt években fokozták a cseppfolyósított földgáz (LNG) importját, hogy megpróbálják ezzel szinten tartani a hazai energiatermelést.

A gázszállító tankerek száma felszökött
A gázszállító tankerek száma felszökött
Fotó: Qatargas

Az LNG-nek azonban a vezetékes szállításokhoz képest drasztikusan magasabb költsége azt jelentette, hogy a gázra támaszkodó iparágakban az energiaköltségek elszálltak.

Ezek a megugrott költségek az olcsó villamosenergia-import megugrását eredményezték szinte minden európai országban. Eddig Franciaország tudta biztosítani a szükséges villamos energia nagy részét, és segített kordában tartani a regionális villamosenergia-költségeket.

Ám ha Franciaország energiarendszere a közelgő politikai összecsapások következtében megroggyan, akkor a villamosenergia-importőrök a rendelkezésre álló források csökkenésével és az energiaköltségek növekedésével szembesülhetnek, ami újabb regionális energiaválságot robbanthat ki.

Európai válasz szükséges

Az EDF helyzete rávilágít az energiaágazat kiadási és bevételi pillérként való felhasználásának törékeny egyensúlyára Franciaországban. Mivel a nukleáris és vízenergia-kapacitások közelednek a lehetséges határaik felé, a kormány bármilyen változása hatással lehet a stratégiai energiatervezésre Európa-szerte — állapítja meg a Finimize.

Ez kihívást támaszt az EU energiapolitikája számára, és aláhúzza, hogy összehangolt stratégiákra van szükség a határokat keresztező energiaszállítások és az árstabilitás kezeléséhez a változó geopolitikai körülmények között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Nyerészkedni akart a Mészáros Lőrinc-cég részvényeivel, most mehet a börtönbe?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 10:31
Az MNB 21 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszeméllyel szemben és feljelentést tesz a bennfentes kereskedelmet, illetve a bennfentes információk jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt.
Makro / Külgazdaság Kárörvendőnek szánhatta a hírt az állami médium, de csúnyán felsült
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 10:07
Németországban 11 havi csúcsra gyorsult az infláció decemberben. Ám a 2,6 százalékos érték így is 2 százalékponttal alacsonyabb a magyarnál.
Makro / Külgazdaság Felemás hír érkezett Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:33
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásokkal összhangban nőtt az éves fogyasztóiár-emelkedés mértéke decemberben.
Makro / Külgazdaság Német lap: Magyarország bénult, most látszanak az Orbán-rendszer gyengeségei
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:13
A német Welt szerint fordulóponthoz érte Orbán Viktor rendszere. Az uniós pénz és a külföldi befektetések elfedték a problémákat, amelyek most kezdenek igazán látszani. 
Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG