5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csúcstalálkozón pár sikeres vezetői találkozó jött létre. De az intenzív geopolitikai verseny új korszakában újra át kell tekinteni azokat az intézményeket, amelyek a hidegháború utáni egypólusú időszakban jöttek létre. Káncz Csaba jegyzete 

A G20-as országok együtt a világ GDP-jének 80, összlakosságának pedig 60 százalékát tömörítik. Csúcstalálkozójuk mai közös zárónyilatkozata szerint "a mostani nem a háború kora kell, hogy legyen", ezen belül pedig elutasítja az atomfegyverek használatát.

Kína rugalmas leválása

Az a tény, hogy még Oroszország is egyetértett a szövegtervezettel, azt jelzi, hogy Moszkva többé nem számíthat nagyhatalmú partnere, Kína teljes támogatására a G20-ban, ha Ukrajnáról van szó. Holott a diplomaták még múlt pénteken arról számoltak be, hogy Peking határozottan Moszkva oldalán áll a csúcstalálkozó előzetes tárgyalásain, ami megnehezíti a közös nyilatkozatról való megegyezést.

Nem volt ott az orosz államfő Balin. Fotó: Depositphotos
Nem volt ott az orosz államfő Balin. Fotó: Depositphotos

Kína nyilvánvalóan eltávolodott ettől az állásponttól. Egy lehetséges magyarázat az, hogy a vezető ázsiai nagyhatalom exportfüggősége miatt nagyon érdekelt a pozitív világgazdasági fejlődésben, és nem érdekelt abban, hogy az USA-val és az EU-val fenntartott rossz kapcsolatok gátolják saját fejlődését.

India is nagy szerepet játszott a közösen elfogadható szöveg összeállításában, amelyet a globális kooperáció jeleként értelmeznek megfigyelők, bár természetesen nem oldja meg a létező konfliktusokat.

A geopolitikai válságok viharai ellenére a G20-ak indonéziai vendéglátói ambiciózus napirendet tűztek ki. A vezetők megvitatták a környezettel, biztonsággal és fejlesztéssel kapcsolatos kérdéseket.

Az amerikai és kínai vezető találkozója

Joe Biden és Hszi Csin-ping indonéziai találkozója nem hozott áttörést. De a lényeg, hogy egyáltalán sor került rá - és hogy a két szuperhatalom elmélyíti párbeszédét. Örvendetes, hogy Biden világossá tette: Washington Tajvannal kapcsolatos politikájában semmi sem változott.

Továbbra is hallgatnak a sziget helyzetéről, de ellenzik a status quo egyoldalú megváltoztatását. Ezért az USA önvédelmi fegyverekkel látja el Tajvant, miközben nyitva hagyja, hogy beavatkozna-e egy kínai támadás esetén.

Kínai-ausztrál áttörés

A közeledés Kína és Ausztrália között is nyilvánvalóvá vált. A G-20 csúcstalálkozóján Hszi és Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök találkozott. Hat év óta ez volt az első magasrangú találkozó Kína és Ausztrália között. A két ország viszonya különösen feszült Ausztrália és az USA közötti egyre szorosabb biztonsági együttműködés miatt.

Az AAP ausztrál hírügynökség szerint a kínai kereskedelmi szankciók és az ausztrálok fogva tartása is szóba került. Például Cseng Lei ausztrál újságíró, aki a kínai állami televíziónak dolgozott, és több mint két éve van kínai őrizetben állítólagos kémkedés miatt. Albanese "nagyon konstruktívnak" nevezte a találkozót.

Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon határozott volt. Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Li Hszueren
Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon határozott volt. Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Li Hszueren

A kínai párt- és államvezető hangsúlyozta, hogy az élelmiszer- és energiahiány komoly kihívást jelent. Óva intett attól, hogy élelmet és energiát használjanak fegyverként. Hszi ezzel bírálta Oroszországot anélkül, hogy megnevezte volna.

A Nemzetközi Valutaalap vezetője, Krisztalina Georgieva ijesztő forgatókönyvet vázolt föl. A járvány utáni további gazdasági fellendülés reményei az ukrajnai orosz invázió után szertefoszlottak.

A fosszilis tüzelőanyagok árának emelkedése különböző csatornákon keresztül befolyásolja az élelmiszerek előállítási költségeit. Egyrészt drágul az öntözés és az élelmiszerszállítás. Drágulnak másrészt a vetéshez, betakarításhoz használt gépek is. "Most 345 millió ember szenved élelmiszerválságtól" - mondta Georgieva.

Mit mond a csúcstalálkozó az atomfegyverekről?

A nyugati iparosodott nemzetek a nukleáris fegyverekről szóló zárónyilatkozat tárgyalásain is sikereket értek el. Diplomaták szerint Oroszország egyetértett abban, hogy nemcsak az atomfegyverek bevetését, hanem a bevetésével való fenyegetést is megengedhetetlennek kell minősíteni.

Hogyan tovább az energiabiztonság érdekében?

A Nyugat nem tudott nagy sikereket elérni az energiabiztonság kérdésében, amelyet különösen Európában veszélyeztet az oroszországi olaj- és gázszállítás drasztikusan csökkentése. A zárónyilatkozat tervezetében a G-20 tagok csak azt hangsúlyozzák, hogy sürgősen tenni kell valamit az energiapiac nagyobb stabilitása érdekében. Az energetikai átállásnak tisztának és fenntarthatónak kell lennie.

Egy letűnt korszak relikviája

A G20 esetében nincsenek szavazatok, nincs többségi szabály – ha a klub állást foglal, egy politikát hirdet vagy támogat egy projektet, ahhoz minden tagjának egyhangúlag bele kell egyeznie. A G20-ak változatos tagsága legitimebbé teszi azt globális intézményként. A G20 tagállamok azonban több ponton is összetűzésbe kerültek egymással, éppen akkor, amikor a világnak szüksége van egy konstruktív válságbizottságra. 

Az intenzív geopolitikai verseny új korszakában újra át kell tekinteni azokat az intézményeket, amelyek a hidegháború utáni egypólusú időszakban jöttek létre.

A G20-ak globális, reprezentatív és legitim kormányzásra irányuló törekvése továbbra is tiszteletre méltó, de a világ, amelyben élünk, megváltozott. A mai nemzetközi politika rideg valósága azt jelenti, hogy hacsak nem történik hirtelen és drámai megfordulás a politikai trendekben, a G20 hamarosan utópisztikus emlékként a múltba kerülhet.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG