1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A G20 tagjai aggódnak a globális gazdaság törékeny állapota miatt, ezért elhalasztották az új adósságcsökkentő célok kitűzését moszkvai tanácskozásukon.

A G20-as csoport képviselői a kétnapos tanácskozáson elfogadott nyilatkozatban kerülték a jen zuhanásához vezető expanzív japán pénzügypolitika direkt bírálatát. Elemzők szerint a japán fizetőeszköz árfolyama, amely az agresszív monetáris politika miatt 20 százalékot zuhant, tovább csökkenhet.

A szombatról vasárnap éjszakába nyúló megbeszéléseken a G20-as csoport pénzügyminiszterei és jegybanki elnökei a leggazdagabb országokat tömörítő G7-es csoport kedden közzétett nyilatkozatához sokkal közelebb álló állásfoglalást fogadtak el annál, mint amilyenre sokan számítottak.

G7 és a G20 két jóbarát

A hetek a piac szabályozta árfolyamot támogattak, a húszak pedig ígéretet tettek arra, hogy nem bocsátkoznak devizaháborúba, a nemzeti gazdaságok élénkítése érdekében tartózkodnak a fizetőeszközök kompetitív leértékelésétől. A monetáris politika pedig az árak stabilitását és a gazdasági növekedést szolgálja majd.

A moszkvai tanácskozás résztvevői ha nem is teljes mértékben, de lényegében megerősítették az Egyesült Államok, Japán, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország és Olaszország állásfoglalását. A G7-es csoport beavatkozásának köszönhetően Japán szabad utat kapott, hogy ellenőrizetlenül folytassa eddigi politikáját.

Taro Aso japán pénzügyminiszter azt nyilatkozta az orosz fővárosban, hogy a tanácskozáson megértést tapasztalt, amikor azzal érvelt, hogy kormánya elsősorban a defláció elkerülése érdekében avatkozik be a nemzeti fizetőeszköz árfolyamának alakulásába. "Biztosak vagyunk abban, ha Japán felélénkíti gazdaságát, az a világgazdaságra is hatni fog" - mondta a szigetország tárcavezetője.

A növekedés még kicsi, a munkanélküliség viszont magas

A G20-as csoport pénzügyi vezetői az orosz fővárosban kötelezettséget vállaltak egy hiteles középtávú pénzügypolitikára, de megtorpantak a specifikus célok meghatározásakor. A küldöttségek többsége úgy értékelte, hogy a gazdasági fellendülés túlságosan törékeny még. A moszkvai nyilatkozat szerint a világgazdasági kockázatok háttérbe szorultak, de a növekedés még csekély, a munkanélküliség viszont túl magas.

"Kitartó erőfeszítésekre van szükség egy erősebb gazdasági és pénzügyi szövetség létrehozatalának folytatásához az eurózónában és ahhoz, hogy megoldódjanak a pénzügyi helyzet okozta bizonytalanságok az Egyesült Államokban és Japánban, valamint hogy a többletgazdaságok növeljék a hazai forrásokat" - áll a G20-as csoport moszkvai nyilatkozatában.

A 2010-ben Torontóban elfogadott adósságcsökkentő paktum az idén lejár, ha a szeptemberben a G20-as csoport államfőinek szentpétervári csúcstalálkozóján azt nem hosszabbítják meg. "Széles körben egyetértettünk abban, hogy ragaszkodni fogunk a torontói célok teljesítéséhez" - nyilatkozta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.

A G20-as csoport 2009-ben nagyszabású pénzügyi óvintézkedési csomagot fogadott el, hogy megállítsa a piaci összeomlást, de azóta sem sikerült elérnie a kitűzött célokat. Berlin nyomást gyakorolt az Egyesült Államokra és más országokra is, hogy tegyenek többet adósságuk csökkentése érdekében. Washington viszont Berlint sürgette, hogy növelje a keresletet.

Keményen a nagy cégek ellen

Moszkvában támogatást kapott Nagy-Britannia, Franciaország és Németország azon kezdeményezése, hogy új nemzetközi szabályozást vezessenek be annak érdekében, hogy megakadályozzák: a nagy cégek ne bújhassanak ki adófizetési kötelezettségük alól. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérése szerint a nemzetközi cégek visszaélnek a különböző országokban eltérő adószabályozással, jövedelmük egy részét abban az országban vallják be, ahol alacsonyabb az adó.

A G20-as csoport a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet. A 20 ország gazdasága a világ bruttó GDP-jének 90 százalékát és a világkereskedelem 80 százalékát adja. Tagállamaiban él a világ népességének kétharmada. Oroszország 2012 december elsején vette át a soros elnöki teendőket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG