4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.

A világ előtt olyan tizenkét hónap állhat, amelyben a földgázt fogyasztó országok és kontinensek várhatóan éles versenyt vívnak majd a szűkösen rendelkezésre álló energiahordozóért. A gázéhes Európa elszívhatja a folyékony energiaforrást a világ szegényebb országai elől, amelyek nem tudják majd megfizetni a megugrott gázárakat. Legalábbis erre jutott a Bloomberg összefoglalója, amely a kilátásokat firtatja. 

Eddig példátlan esemény

Először fordul elő 2022 óta, amikor az Ukrajna ellen indított agresszió nyomán az európai országok korlátozni kezdték gázimportjukat Oroszországból, hogy gondok lehetnek a kontinens gáztározóinak feltöltésével a következő tél előtt. Az idei tél hátralévő heteire van elég tartalék, ám a január elején beköszöntött fagyos idő növelte a fogyasztást.

Eközben az utolsó Ukrajnán keresztül vezető orosz-európai gázvezeték leállítása szűkíti a kínálatot. Ennek eredményeként szakértők szerint az egész 2025-ös évet egy energiarés fogja jellemezni. Magyarán, az összes új LNG-exportkapacitást el fogja nyelni az újabb kieső orosz gázforrás pótlása. Európának tízmillió tonna új LNG-forrást kell találnia, ami tíz százalékkal több a 2024-es LNG-importnál – mondta Saul Kavonic, a sydney-i MST Marquee tanácsadó cég elemzője.

Kezdődhet a kiszorítósdi a földgáz megszerzéséért

Az Egyesült Államok exportőrei valamennyit tudnak pótolni a hiányzó mennyiségből, de hogy mennyit, az azon múlik, milyen gyorsan tudják felpörgetni a gázkitermelést. Így más lehetőség híján az európai importőröknek ázsiai források felé kell fordulniuk ahhoz, hogy fel tudják tölteni a tárolókat a következő téli időszak előtt. 

Ázsia azonban a világ legnagyobb gázfogyasztóinak kontinense, így az új kereslet borítékolhatóan fel fogja tornászni az árakat. Ezek végül olyan szintet érhetnek el, amit az indiai, a bangladesi vagy az egyiptomi vásárlók nem tudnak megfizetni. A német fogyasztóknak még lenne pénzük, de a vállalatok amúgy is megromlott versenyképessége tovább hanyatlik majd az energia további drágulása miatt. A földgáz határidős árai Európában – amelyek egyébként is hatást gyakorolnak az ázsiai spot árakra – 45 százalékkal vannak az egy évvel ezelőtti szint felett. Az energiaválság előtti szinthez képest háromszoros a különbség. Nem véletlen, hogy Németországban a február 23-án esedékes parlamenti választások egyik fő kampánytémája az ország cégeinek energiaellátása. A közvélemény-kutatások szerint a második legnépszerűbb párt, az Alternatíva Németországért (AfD) azzal kampányol, hogy visszaállítja az orosz földgáz olcsó vezetékes importját. 

A korábbi harmadik világ országai lehetnek a legnagyobb vesztesek

Az ázsiai és latin-amerikai feltörekvő országok lehetnek az európai háború legnagyobb vesztesei. Az LNG-szállítók a növekvő árak megfizetésére képes európai vevők felé fordulnak. Brazíliának gondot okoz a szárazság miatt kiesett vízierőmű-kapacitás pótlása az áramtermelésben, Argentína, amely a nyári szezonból tart a télibe, lemaradhat az LNG-ért folyó versenyben.

Fókuszban az LNG
Fókuszban az LNG
Fotó: Quatargas

Egyiptom meglepte a világot 2024-ben azzal, hogy gázexportőrből -importőrré vált a nyári áramkimaradások idején. Az országnak idén is számos LNG-szállítmányra lehet szüksége, hogy túlélje a forróságot hozó nyarat. Eközben a folyékony gáz exportőrei a 2022-eshez hasonlóan növelik az exportkapacitásukat, kivéve Oroszországot, amelynek új LNG-üzemeit amerikai szankciók sújtják.

2026 lesz a nyerő?

Ha nem sikerül a piaci problémákat kezelni, az további gázdrágulást eredményezhet. Enyhülés 2026-tól kezdődően várható – derül ki a Jefferies Financial Group pénzügyi szolgáltató előrejelzéséből. E szerint 2030-ig a jelenlegin felül 175 millió tonna új földgázkínálat jelenhet meg a világpiacon, főként egyesült államokbeli és katari forrásból. Ez nyomást fog gyakorolni az árakra.

Florence Schmit, a Rabobank európai energiastratégiája úgy látja, hogy 2026 a fény a gázellátás jelenlegi sötét alagútjának végén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG