A jelentés összeállítói szerint az idei globális GDP-re vonatkozó, enyhén fölfelé módosított előrejelzésre elsősorban az Egyesült Államok növekedési kilátásainak jelentős javítása hatott, ami ellensúlyozta más vezető gazdaságok várható gazdasági bővülésével kapcsolatban rontott prognózis hatását.
A 2024-2025-re vonatkozó előrejelzés elmarad a 2000-2019 közötti 3,7 százalékos növekedés átlagától.
Javította a fejlett országokra vonatkozó növekedési előrejelzését az idei évre az IMF, a jövő évin pedig nem változtatott októberi becsléséhez képest. Az idén várhatóan 1,9 százalék lesz a növekedés ebben a régióban, 0,1 százalékponttal magasabb az őszi prognózisnál, 2025-ben pedig változatlanul 1,8 százalék. Az országcsoport gazdasága 1,7 százalékkal nőtt 2024-ben.
Az IMF az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását javította a legnagyobb mértékben, 0,5 százalékponttal, 2,7 százalékra a tavalyi 2,8 százalékos bővülés után. A washingtoni székhelyű szervezet jövőre 2,1 százalékos növekedést vár, 0,1 százalékponttal magasabbat, mint tavaly októberben.
Az euróövezetben a tavalyi 0,8 százalékos GDP-növekedés után az idén 1 százalékos bővülést vár az IMF, 0,2 százalékponttal alacsonyabbat az ősszel vártnál, 2026-ban pedig 1,4 százalékos növekedést, ami 0,1 százalékponttal elmarad az októberben várthoz képest.
Németország idei növekedési prognózisát 0,5 százalékponttal, 0,3 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit pedig 0,3 százalékponttal, 1,1 százalékra vitte le. A német GDP tavaly 0,2 százalékkal csökkent.
A fejlődő országokban 4,2 százalékos növekedést vár az idén és 4,3 százalékost jövőre az IMF. Az idei előrejelzésen nem változtattak, a jövő évre szóló prognózist 0,1 százalékkal javították az októberihez képes. Az országcsoport GDP-je tavaly 4,2 százalékkal bővült.
A kínai növekedési előrejelzését az idei évre 0,1 százalékponttal, 4,6 százalékra javította az IMF, a jövő évit pedig 0,4 százalékponttal, 4,5 százalékra emelte meg. Kína GDP-je tavaly 4,8 százalékkal nőtt.
India gazdasága a tavalyi 6,5 százalékos növekedés után idén és jövőre is 6,5 százalékkal bővül, ami megegyezik az októberi becsléssel.
Az orosz hazai össztermék (GDP) a tavalyi 3,8 százalékos növekedés után az idén 1,4 százalékkal, 2026-ben 1,2 százalékkal nő a valutaalap szerint Az októberi előrejelzéshez képest az idei adatot 0,1 százalékponttal javították, a jövő évre vonatkozó várt adaton nem változtattak a jelentés összeállítói.
A világkereskedelmi forgalom tavaly 3,4 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 3,2 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,2 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,1 százalékponttal lejjebb vitte az IMF októberhez képest.
A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának egyszerű számtani átlaga az idén várhatóan 69,76 dollár, jövőre pedig 67,96 dollár lesz. Az idén 11,7 százalékkal csökken a kőolaj ára a tavalyihoz képest, jövőre várhatóan további 2,6 százalékkal esik az olajár.
A globális infláció a tavalyi 5,7 százalékról idén 4,2 százalékra, jövőre pedig 3,5 százalékra mérséklődik a pénteken ismertetett friss előrejelzés szerint. Az őszi várakozáshoz képest az idei és a jövő évre vonatkozó inflációs előrejelzését 0,1 százalékponttal lejjebb vitte az IMF.
A fejlett országokban a tavalyi 2,6 százalék után idén 2,1 százalékos, jövőre 2 százalékos inflációt vár az IMF, amely az idei évi inflációs előrejelzését 0,1 százalékponttal följebb vitte, a jövő évit az októberben várt szinten tartotta. Az euróövezetben idén 2,1 százalékos, jövőre 2 százalékos, az Egyesült Államokban idén 2 százalékos, jövőre 2,1 százalékos, Japánban pedig idén és jövőre egyaránt 2 százalékos inflációval számol az IMF.
A fejlődő országokban az infláció a tavalyi 7,8 százalékról idén 5,6 százalékra, jövőre 4,5 százalékra lassul a Nemzetközi Valutaalap pénteken ismertetett jelentése szerint. Az idei várt adat 0,3 százalékponttal, a jövő évi 0,2 százalékponttal alacsonyabb az októberben becsültnél.
(MTI)