5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az óriási amerikai kiberbűnözés elleni vállalat hétfőn áldozatul esett egy elképesztően professzionális kibertámadásnak. Nem lehet kizárni, hogy tegnap ezzel az ellopott támadószoftverrel törtek be hekkerek az Európai Gyógyszerügynökséghez. Káncz Csaba jegyzete.

A világ vezető katonaságainál az utóbbi időszakban sorra értékelik fel és erősítik meg a kiberegységeket. Valóban, az információs háború korában élünk, amelyben a geopolitikai csatározások központi elemei a kritikus infrastruktúrák megbénítása, a dezinformáció terjesztése, az ellenfelek lejáratása, a közvélemény megnyerése, avagy éppen elbizonytalanítása.

Bár az USA Kiber Parancsnokságát már több mint egy évtizede létrehozták, az országot ért sorozatos támadások miatt 2018 tavaszán a parancsnokságot felhatalmazták az eddiginél jóval agresszívabb, megelőző csapásokat is magában foglaló lépésekre. Az elhárítás is maximális fordulatszámon pörög: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és az FBI augusztus közepén közös felhívásban tájékoztattak az orosz katonai hírszerzés 26165-ös egységéről, amely az eddig ismeretlen „Drovorub” nevű rosszindulatú szoftver (malware) segítségével hatol be a megcélzott rendszerekbe.

Óriási blamázs

De hiába volt a csúcsszintű éberség, alapos leckét kaptak az amerikaiak a hét elején. A FireEye nevű amerikai vállalat a világ egyik legnagyobb és legfontosabb kiberbűnözés elleni szereplője. Ez a cég segített 2014-ben a Sony Entertainmentnek egy súlyos kibertámadás után, 2015-ben őket kérte fel tanácsadónak az amerikai külügyminisztérium és más kormányzati szerv egy orosz kibertámadást követően, és 2017-ben ők vizsgálták meg az Equifax nevű pénzügyi szolgáltató meghekkelt számítógépeit.

De most éppen ők estek áldozatul egy elképesztően professzionális kibertámadásnak. A támadóknak ráadásul nem csak a cég rendszereibe sikerült betörniük, hanem ellopták azokat a kiberfegyvereket is, amelyekkel a FireEye az ügyfeleinél vizsgálja a védelmi rendszereik ellenállóképességét. Ezen betörésnek pedig hamarosan következményei lesznek világszerte vállalatoknál és hivataloknál.

Forrás: Depositphotos
Forrás: Depositphotos

A New York Times az esetet egy bankrablással vetette össze, amely során a rablók nemcsak kiürítettek több széfet, hanem eltulajdonították az FBI különleges fegyvereit is. A Szilícium-völgyben működő vállalat kedden közölte: a támadók elképesztő szakmai szintről tettek tanúbizonyságot, olyat, amelyet csak állami szereplők esetében ismerünk. „A támadási technikák olyan új kombinációját alkalmazták, amelyet sem mi, sem a partnereink nem láttak még” – írta Kevin Mandia cégvezető.

Hozzátette, hogy a támadók külön a FireEye rendszerére szabták a technikájukat. Több ezer új IP-címet hoztak létre, ahonnan megindították a támadásukat, és így a cég biztonsági rendszerének radarja alatt maradtak.

Állami szereplő volt

Az elmúlt években a cég sorra hozta nyilvánosságra külföldi szereplők támadásait és azokat Irán, Kína, avagy Oroszország számlájára írta, miközben egyes hekkercsoportokat is automatikusan egyes kormányokkal hozott összefüggésbe. Ezzel a FireEye minden bizonnyal kihúzta a gyufát több állami kiberegységnél – gyanította kedden több szakértő is.

A New York Times-nak nyilatkozó James A. Lewis, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (Center for Strategic and International Studies, CSIS) kiberbiztonsági szakértője az oroszok bosszúját gyanítja a támadás mögött. Lewis szerint most hirtelen a FireEye kuncsaftjai rendkívül sérülékenyek lettek – ez bizony nem akármekkora csapás, hiszen a cégnek világszerte 10 ezer ügyfele van, köztük nagyvállalatok és kormányzati ügynökségek. A cég hitelessége katasztrofális sérüléseket szenvedett. A vállalatnak be kellett vallania, hogy a támadás során a behatolók információkat kerestek a FireEye kormányzati ügyfeleiről.

Közben már az FBI bekapcsolódott a vizsgálatba, bevonva a Microsoft szakembereit is. Az FBI megerősítette, hogy állami szereplő hajtotta végre a támadást, de nem volt hajlandó azt nevesíteni. De a Washington Post forrásai szerint a legvalószínűbb, hogy az orosz hírszerzés műveletéről van szó ebben az esetben.

Márpedig az eset a legnagyobb kiberbiztonsági eszközrablás 2016 óta, amikor egy „Shadow Brokers” fedőnevű csoport sikeres támadást hajtott végre a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) ellen. A hekkerek a rablást követően az NSA támadó programjait az interneten a legtöbbet kínálóknak adták el. Ezeket aztán a rá következő évben több támadás során használták föl kormányszervek, kórházak és vállalatok ellen, több milliárd dolláros kárt okozva. Megfigyelők joggal tartanak attól, hogy a FireEye eszközeit jövőbeli kibertámadásokhoz fogják felhasználni.

A most ellopott támadószoftverrel a támadók úgy tudnak majd támadást végrehajtani, hogy könnyedén el tudják rejteni a nyomokat az igazságszolgáltatás nyomozói elől. A FireEye a támadást követő órákban több mint 300 intézkedést jelentett be, amelyek növelhetik a védelmet a támadó programokkal szemben.

Ez viszont lehet, hogy annyit ér, mint halottnak a csók. Tegnap ugyanis nagyszabású hekkertámadás áldozata lett az Európai Gyógyszerügynökség. Az ügynökség elismerte, hogy a támadók „törvénytelenül hozzáfértek” a Pfizer / BioNTech COVID-19 vakcina fejlesztési dokumentumaihoz.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG