Február óta most először érkezett fordulóponthoz a görög hitelválság: az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport hétfő délben tárgyalta Athén legfrissebb reformtervét, amelyet a 7,2 milliárd eurós hitelért cserébe nyújtott be Alekszisz Ciprasz kormánya.
Szűkös idő áll azonban a görögök rendelkezésére: június 30-án lejár a fizetési határidő, és ha a Nemzetközi Valutaalap nem kapja meg az 1,6 milliárd eurós törlesztőrészletet, a görögöknek csődöt kell jelenteniük.
Jöhet a megállapodás
Szakértők szerint azonban van ok a piac örömére: az Európai Bizottság vezetőjének Jean-Claude Juncker munkacsoportjának vezetője szerint nagyon jó tárgyaló alap lehet az új tervezet.
New Greek proposal received by @JunckerEU, @Lagarde, @ecb. Good basis for progress at tomorrow's EuroSummit. In German: "eine Zangengeburt".
— Martin Selmayr (@MartinSelmayr) June 21, 2015
Ehhez a véleményhez az Eurócsoport délutáni sajtótájékoztatóján Jerome Dijsselbloem holland pénzügyminiszter és a csoport vezetője is csatlakozott: elismerően nyilatkozott a tervről, amelyet azonban csak reggel kaptak meg - a Financial Times értesülése szerint két tervet küldtek el a görögök, a másodikat pedig rosszul - így még nem volt idő annak komoly áttanulmányozásra.
A legmagasabb szinten tárgyalnak
Miután Donald Tusk, az Európai Tanács vezetője összehívta az eurózónás kormány- és államfőket a múlt héten, hétfőn hét órakor válságtanácskozást tartanak a tagok, ahol áttekintik a reformcsomag javaslatait és kialakítják közös álláspontjukat. Így döntésre a mai napon nem feltétlenül kell számítani, ám Angela Merkel német kancellár szerint a héten kimondhatják az utolsó szót - számol be a Reuters, hozzátéve, hogy Martin Schäuble német pénzügyminiszter szkeptikus a tervvel kapcsolatban: szerinte a görögök alig tettek lépést a megegyezés irányába az új reformcsomaggal.
Csak időt nyernek?
Annyi azonban bizonyos, ha mindenki rábólintana a tervre, hosszútávon nem oldódna meg a probléma. Néhány részlet befizetése után a görögök éppen ott tartanának majd, mint most, ezért több elemző úgy véli, a görögöknek az eurózónán kívül tágasabb.
Ha viszont nem sikerül megegyezni, és elkerülhetetlenné válik a csőd, az nem csak gazdaságilag, de geopolitikailag is nagy érvágás lenne Európának, és akár bevándorlási hullámmal is végződhet.