A múlt héten összeomlottak a magánhitelezőkkel folytatott tárgyalások Athénban. A görög adósság magánszektorbeli befektetői a javasolt mentőprogram alapján követeléseik felét leírták volna, a másik feléből 15 százalékot készpénzben, 35 százalékot új kötvények formájában kaptak volna meg - ebben egyezség született már korábban. A tárgyalások az új kötvények kamatszintjével kapcsolatos nézeteltérések miatt akadtak el - és úgy tűnik, nem is fognak már megegyezni a felek. Görögország csődbe megy.
Papademosz - csődbe kell vinni az országot |
A hétvégén a tárgyalások menetét jól ismerő bankároktól már szivárogtak ki olyan hírek, hogy Görögország pénze 10 hét múlva egyszerűen elfogy. A végjáték egy 14,4 milliárd eurós kötvényadósság-törlesztési kötelezettség kifizetése lehet, amely március 20-án válik esedékessé.
Moritz Kraemer, a Standard & Poor's szuverén besorolásokért felelős részlegének elemzési igazgatója szerint a görög helyzettel kapcsolatban már felesleges a feltételes módot használni, az állapotok leírásához a jövő időt ajánlja: Athén heteken belül csődbe fog menni, hiszen nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségeinek.
A Fitch szerint rendezett államcsődre van szükség
Tegnap a Fitch régiós igazgatója, Edward Parker jelentette ki egy stockholmi konferencián, hogy Görögország fizetésképtelen jelenleg, tehát csődbe fog menni. "Ez senkit sem lephetett meg" - mondta Parker, aki szerint a magánhitelezőkkel folytatott tárgyalásokkal csak az időt húzták a görög kormány képviselői, tisztán látszik, az ország csődben van. A Fitch már korábban is jelezte, hogy nem hisz a magánszektorral folytatott tárgyalások sikerében. Sőt, akkor is csődeseménynek minősítették volna a görög fejleményeket, ha "önkéntes" alapon a magán befektetők megegyeznek a kormánnyal.
Parker szerint a legrosszabb forgatókönyv most egy rendezetlen görög államcsőd lenne, a csőd folyamatot le kell menedzselni - ebben pedig az európai és görög vezetők is igen elszántnak tűnnek. A fegyelemre szükség is lesz, a befektetőket meg kell nyugtatni, a károkat pedig "mederben kell tartani".