4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Generikus gyógyszereket előállító indiai cégek arra hívják fel a figyelmet, hogy a kínai koronavírus-járvány miatt megszakadt ellátási láncok veszélybe sodorhatják az alapanyagellátást. Márpedig jelenleg nagy százalékban Kína kezében összpontosul a cukorbetegség elleni készítmények, a fájdalomcsillapítók, a HIV-vírus elleni szerek és az antibiotikumok alapanyagainak gyártása.
Fotó: depositphotos.com

Létfontosságú gyógyszerek alapvető összetevőiből keletkezhet hiány, ha a koronavírus-járvány terjedésével végleg megszakadnak azok az ellátási láncok, melyek Kínát, a világ legnagyobb gyógyszeralapanyag-gyártóját összekötik a gyógyszergyártó cégekkel - erre figyelmeztetnek indiai gyógyszeripari vállalatok.

Umang Vohra, az egyik legnagyobb indiai gyógyszergyártó cég, a Cipla nemzetközi igazgatója szerint már a hónap végén kifogyhatnak a gyártócégek az alapvető alapanyagokból, ha Kína ezekből csökkenti a termelését, vagy éppen nem tudja biztosítani a folyamatos ellátást. Olyan létfontosságú gyógyszerek összetevőiről beszélünk, mint a cukorbetegség elleni készítmények, a fájdalomcsillapítók, a HIV-vírus elleni szerek és az antibiotikumok alapanyagai - írja a Financial Times.

India, mely a világ egyik legjelentősebb generikus gyógyszereket gyártó és exportáló országa, gyakorlatilag teljes mértékben ki van szolgáltatva Kínának: az Indiában előállított gyógyszerek 70 százalékban kínai összetevőkből állnak.

Már a járvány kitörésekor azonnal megemelkedtek az alapanyagárak, az esetleges hiánynak pedig még inkább árfelhajtó hatása lehet; Umang Vohra attól tart, ha a mostani helyzet február vége után is fennálna, az pánikszerű felvásárláshoz vezethet, ami az árakat még jobban felfelé lökné. Vohra szerint amennyiben elhúzódó ellátási gondokra kellene felkészülni, úgy kormányzati segítségre lenne szükség a megoldás érdekében, bár - mint fogalmazott - ez látszik jelenleg a legkevésbé valószínű szcenáriónak.

A nagy generikus gyógyszergyártó cégek, köztük a Mylan és a Teva nem kommentálták az ellátási problémákat, míg a Pfizer, amely jelentős, generikus termékeket előállító gyárat működtet Upjohnban, úgy nyilatkozott, hogy bár szorosan nyomon követik a helyzetet, de eddig nem tapasztaltak komolyabb zavart az ellátásban.

Nagy európai gyógyszeripari cégek ironikus módon nem különösebben félnek a kínai alapanyaggyártók leállásától, illetve az ellátási láncok megszakadásától, mivel a Brexittől tartva, már 2019. október 31. előtt komoly készleteket halmoztak föl alapvető összetevőkből. Emma Walmsley, a GlaxoSmithKline vezérigazgatója szerint komolyabb alapanyaghiányra nem kell számítani a közeljövőben, a cég ugyanis az ilyen helyzetre - már csak a brit kiválás miatt is - fel volt készülve.

A Llamasoft, egy globális szállító vállalat, mely olyan jelentős gyógyszeripari cégekkel működik együtt, mint az AstraZeneca, a Bayer, vagy a GSK, úgy véli, hogy komoly nehézséget jelentene ezeknek a cégeknek az esetleges szállítóváltás, ugyanis ebben az esetben az adott ország egészségügyi hatóságaitól, például az USA esetében az FDA-tól új engedélyeket kellene beszerezniük.

Razat Gaurav, a Llamasoft vezérigazgatója úgy látja, hogy a gyógyszergyártók általában három és hat hónapnyi tartalékkal rendelkeznek, ugyanakkor ez nem elegendő átfutási idő ahhoz, hogy az új tanúsítványokat, engedélyeket beszerezzék egy szállítóváltás esetén. Szerinte a koronavírus-járvány rövidtávú hatása mellett érdemes minél hamarabb elgondolkozni a hosszabb távú következményeken is.

David Jefferys, a japán Eisai cég globális ügyekért felelős vezetője elmondta, hogy vállalatának jelenleg nincs semmi problémája, a helyzet ugyanakkor „napról napra változik”. A legtöbb gyógyszeripari alapanyagot légi úton szállítják az ázsiai térségben, márpedig Kína számos induló és érkező járatot is törölt a járvány kitörése óta.

Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztériuma pedig a napokban egy levéllel kereste meg az ország gyógyszeripari cégeit, melyben azt kérte tőlük, hogy mérjék föl, termelésük mennyiben függ kínai alapanyagoktól, és milyen mértékben sérültek ellátási láncaik, amennyiben pedig úgy ítélik meg, hogy veszélyben az ellátás, kutassanak föl alternatív forrásokat, gyártókat és szállítókat egyaránt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG