Eljött a rigai találkozó napja, egy újabb végsőnek szánt határidő. A görög kormány biztos volt benne, hogy így vagy úgy, de mostanra rábólintanak a hitelezők az újabb utalásra. Az idegek harcát azonban a hitelezők bírták jobban: nem lett meg máig a görögök által ígért reformterv, nem lesz pénz. Varufakisz görög pénzügyminiszter most erre rádöbbent, ezért gyorsan tettek egy ajánlatot, amely már tartalmaz valamit abból, amit várnak tőlük.
Megcsúsztak
Kissé elkéstek vele: ma már ebből nem lesz döntés, és nyilván az ajánlatnak is részletesnek és áttekinthetőnek kell lennie, és kell 1-2 nap arra, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei áttekinthessék és elfogadhassák. Utóbbiak most azt mondják, június a végső határidő, nem is baj, ha a görögök érzik, milyen a csőd abszolút közelsége, vagy akár az is jó, ha kicsit már bele is csúsznak. Ez igen nagy hajtóerőt adhat a megegyezés irányába nem csak a kormánynak, hanem a kormánypárt keményebb magjának is.
Ciprasz görög miniszterelnök tegnap Angela Merkellel tárgyalt, és azt mondta neki, jó lenne hó végéig megállapodni. Kérdés, hogy ez alatt azt értette-e, hogy addig teljesíti, amit várnak tőle. Merkel mindenesetre úgy nyilatkozott, hogy mindent meg kellene tenni, hogy elkerüljék a görög csődöt.
Már igyekeznek
Varufakisz egy blogban azt írta, hogy a nézetkülönbségek már nem áthidalhatatlanok. Szerinte a privatizációban és az adóbeszedésben engedni fognak, csak a bér-, és nyugdíjcsökkentésre nem hajlandóak. Hozzátette, hogy a nyugdíjrendszer racionalizálására is hajlandók, pl. korlátoznak az előrehozott nyugdíj lehetőségét. A hitelezőknek mindez megfelelhet, nekik az a fontos, hogy megvalósítható tervek legyenek, amelyekből be is folyik az előző megállapodásban szereplő összeg, vagy ennyivel csökkennek a kiadások. Lényeg, hogy a költségvetés helyzete nem romolhat.
Varufakisz pénzügyminiszter korábban még beintett, most már együttműködőbb |
Rájuk ijesztettek
A következő eurózóna pénzügyminiszteri találkozó május 11-én lesz Brüsszelben. Az eurózóna néhány tisztviselője azt mondta a Reutersnek, hogy akkora sem számítanak megállapodásra. Az azt követő nap Görögországnak 750 millió eurót kell fizetnie az IMF-nek. Dijsselbloem, a pénzügyminiszterek tanácsának vezetője ugyanakkor azt mondta: athéni látogatása során látta, hogy most a már a görögöknek is kezd nagyon sürgős lenni a megállapodás, érzik, hogy kifutnak az időből, ezért elszánták most már magukat, hogy megállapodjanak. Úgy látszik, a sokfordulós orosz rulettben végül mégiscsak nekik kell elrántani a kormányt.
A legkeményebb kijelentést az osztrák pénzügyminiszter, Jörg Schelling tette: „Nincs kilépés az eurózónából, csak az Európai Unióból”.