Az amerikai feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit BMI előzetes értéke az elemzők által várt 53,5 pontot meghaladva 54,1 pontra, 4 havi mélypontra csökkent a júliusi 54,3 pontról.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének zsugorodását, 50 pont feletti értéke pedig annak növekedését jelzi. A szolgáltatóipari BMI a júliusi 55,0 pontról - az elemzői konszenzusban szereplő 54,0 pontot felülmúlva - 55,2 pontra emelkedett az év nyolcadik hónapjában.
A szolgáltatószektorban az új megrendelések tovább nőttek, miközben a foglalkoztatás két hónap bővülést követően zsugorodott, az új exportmegrendelések pedig szerény mértékben csökkentek.
Az előzetes adatok szerint az amerikai feldolgozóipari BMI augusztusban 48,0 pontra, idei mélypontjára csökkent a júliusi 49,6 pontról, míg az elemzők augusztusra is 49,6 pontos mutatót vártak. Az S&P Global gazdaságkutató intézet által közzétett amerikai feldolgozóipari BMI idén egészen júliusig nem csökkent 50 pont alá.
Az S&P Global felmérésének megállapítása szerint a feldolgozóipari indikátor csökkenéséhez elsősorban az vezetett, hogy a kibocsátás január óta először mutatott zsugorodást augusztusban, a feldolgozóipari termelés visszaesése 2023 júniusa óta a legmeredekebb volt.
Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza az előzetes adatokat kommentálva rámutatott, hogy összességében az augusztusi eredmény 2,0 százalékot meghaladó harmadik negyedéves évesített GDP-növekedésre utal, ami segíthet eloszlatni a rövidtávú recessziós félelmeket. Az áremelkedés mértékének a világjárvány előtti átlagszintre mérséklődése pedig az infláció normalizálódását jelzi, ez teret nyithat az alacsonyabb kamatoknak.
A gazdasági aktivitás bővülése ugyanakkor egyre inkább a szolgáltatószektor teljesítményétől függ, ugyanis a feldolgozóipar hanyatlásba fordult - tette hozzá Chris Williamson.
(MTI)