- Az orosz erők szerdán ismét csapást mértek Ukrajna második legnagyobb városára, a keleti országrészben lévő Harkivra, az eddigi információk szerint hárman haltak meg, köztük egy gyermek - közölte Oleh Szinyehubov Harkiv megyei kormányzó. Valamennyi áldozat egy közösségi közlekedési eszköz megállójánál volt, tette hozzá.
- Az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága szerint megsemmisítették az oroszok egy ultramodern radarállomását a Herszon megyében lévő Lazurne faluban. A Dnyeper (Dnyipro) folyón lévő átkelőhelyek ellenőrzése valószínűleg kulcsfontosságú tényező lesz a Herszon megyében zajló harci cselekmények kimenetelében.
- Az Ukrajna elleni "különleges hadművelet" földrajzi koordinátái megváltoztak, Oroszország távolabbra fogja tolni magától a jelenlegi harcvonalat a nagy hatótávolságú nyugati fegyverek érkezése miatt, mondta az orosz külügyminiszter.
Szergej Lavrov szerint ahogy a Nyugat egyre több nagy hatótávolságú fegyvert, például HIMARS rakéta-sorozatvetőket "pumpál" Ukrajnába, a különleges művelet földrajzi céljai még távolabb kerülnek a jelenlegi vonaltól.
- Washington még a héten új katonai segélycsomagot jelent be Ukrajna számára, közölte John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) szóvivője sajtótájékoztatójén közölte: "Történelmi szintű védelmi segélyt nyújtunk Ukrajnának. Ez lesz a 16. ilyen csomag Ukrajna támogatására Joe Biden elnökségének kezdete óta" - mondta a szóvivő az MTI szerint.
Kirby hozzátette: az új segélycsomag további HIMARS-rendszereket fog tartalmazni, "amelyeket az ukránok nagyon hatékonyan használtak a csatatéren kialakult helyzet megváltoztatására", valamint további lövedékeket többfajta rakétarendszerhez és tüzérséghez.
- Még az Északi Áramlat-2 gázvezeték azonnali beindítása sem lesz képes újabb nagy mennyiségű gázt eljuttatni az európai piacra, mert a vezeték kapacitásának felét már átirányították az orosz piacra a németországi szabályozó hatóságok késlekedése miatt - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök a teheráni iráni-orosz-török csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatóján.
Putyin újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy erre figyelmeztette Olaf Scholz német kancellárt. Tájékoztatása szerint közölte tárgyalópartnerével, az elkészült és beindítható vezeték számára a Gazprom tartalékokat hozott létre, amelyek "nem lóghatnak a végtelenségig a levegőben".
"Figyelmeztetnem kellett őt, hogy ebben az esetben az Északi Áramlat-2 számára szánt mennyiség felét hazai fogyasztásra és feldolgozásra fogjuk elvonni. A Gazprom kérésére beszéltem erről a témáról, és a Gazprom ezt már meg is tette" - hangoztatta Putyin.
"Ezért, még ha holnap be is indítjuk az Északi Áramlat-2-t, ez (a leszállítandó gázmennyiség) nem évi 55 millió köbméter lesz, hanem pontosan a fele".
- Egyhangúlag megszavazta szerdai ülésén a lengyel szenátus a Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálásáról szóló jogszabálytervezetet, így a szejm július eleji jóváhagyását követően a törvény most már csak Andrzej Duda elnök aláírására vár.
A 30 NATO-tagállamnak körülbelül a fele már jóváhagyta a két skandináv ország belépését.
A Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyveket szerdán a román parlament is ratifikálta.
- A cseh védelmi tárca hivatalos tárgyalásokat kezdeményez az Egyesült Államokkal F-35 Lightning II. típusú vadászgépek beszerzéséről, jelentette be Petr Fiala miniszterelnök szerdán Prágában.
A vadászgépek beszerzéséről szakértői vélemények alapján döntött a kabinet - tette hozzá Jana Cernochová, cseh védelmi miniszter. A cseh védelmi tárca 24 amerikai vadászgépet venne.
A cseh hadseregnek jelenleg 14 Gripen típusú svéd vadászgépe van. A svéd vadászgépek bérlése 2027-ben jár le, a szerződés szerint a csehek ezt az időt két évvel meghosszabbíthatják.