7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Emmanuel Macron a múlt héten egyszerű üzenetet fogalmazott meg azon francia vállalkozások számára, amelyek méregdrága energiaszerződések aláírására készülnek: ne tegyék. Az elnök úgy véli, hogy a cégeknek el kell utasítaniuk a piacokon kínált őrült árakat, és ragaszkodott ahhoz, hogy az európai kormányok el fogják érni, hogy a költségeket ésszerű szintre csökkentsék. Nem mindenki ilyen optimista.

Aymeric Le Jemtel, egy észak-francia kisvállalat, a Veta France feje, amely gyárában épületek burkolatát gyártja, nehezen tud osztozni Macron elnök önbizalmában. A cég téglaszállítókra támaszkodik Európa-szerte, ezek azonban emelték az áraikat, hogy ellensúlyozzák a földgáz árának megugrását, amelyet kemencéikben a téglák előállításához használnak. Egyes cégek pedig az olyan megrendeléseket is visszamondták, amelyek veszteségessé váltak – írja a Financial Times cikkében.

Nehezen tudjuk a helyzetet kezelni, mivel nagyon kevés rálátásunk van az energiaárakra - mondta Le Veta Le Jemtel, hozzátéve, hogy bár nem akarják leállítani a termelést idén télen, egyre jobban aggódnak.

A téli hónapok közeledtével nemcsak a hőmérséklet csökken – a beérkező gáz az Oroszországból származó import korábbi szintjének töredéke az európai energiaszektorban. Az európai energiaügyi miniszterek pénteken összeültek, hogy megvitassák az egész EU-ra kiterjedő, nemzeti energiacsomagot, amely a háztartások és a fogyasztók által fizetett árak mérséklését célzó pénzeszközöket hivatott előteremteni vállalkozásoknak. De mit is tartalmaz pontosan a most elfogadott csomag?

A kevesebb mint egy hónap alatt megtárgyalt csomag kötelező energiatakarékossági intézkedéseket, a piaci többletbevételekre vonatkozó felső határt és a többletvállalati nyereségek levonására szolgáló adót tartalmaz. A gázimportra vonatkozó uniós szintű árkorlátozás egyelőre további tanulmányozás alatt áll – írja az Euronews.

A péntek délelőtti rövid megbeszélést követően a miniszterek megegyeztek, és a csomag lényegi részét érintetlenül hagyták, a módosítások a rugalmasságra és a gyakorlati megvalósításra összpontosítottak. A három intézkedés mindegyike időben korlátozott, és a következőkre terjed ki:

  1. Az egész EU-ra kiterjedő terv az energiatakarékosság bevezetésére: kötelező 5 százalékos célkitűzés a csúcsidőszakokban, amikor a gáz nagyobb szerepet játszik az árképzésben, valamint a teljes villamosenergia-igény 10 százalékos önkéntes csökkentése.
  2. Az olyan erőművek - például a nap-, szél-, nukleáris, vízi- és ligniterőművek - által termelt többletbevételekre vonatkozó felső korlát bevezetése, amelyek nem használnak gázt a villamosenergia-termeléshez. A felső határ egységes lesz, és megawattóránként 180 euróban kerül megállapításra. A korlátot meghaladó bevételeket a kormányok szedik be.
  3. Szolidaritási mechanizmus a fosszilis tüzelőanyagokkal (kőolaj, földgáz, szén és finomító) foglalkozó vállalatok által elért többletnyereség részleges felfogására. A hatóságok 33 százalékos adót vethetnek ki az e vállalatok által a 2022-es pénzügyi évben elért nyereségre - de csak akkor, ha a nyereség 20 százalékos növekedést jelent a 2018 óta eltelt időszak átlagához képest.

Mit hoz a jövő az energiaárak terén? Fotó: Pixabay
Mit hoz a jövő az energiaárak terén? Fotó: Pixabay

Voltak sikeres erőfeszítések, de ennyi nem elég

Egyes uniós tagállamok elkönyvelhettek sikereket az orosz gázról való leválás érdekében tett erőfeszítések terén – beleértve például a gáztárolók 85 százalék feletti szintre való feltöltését –, mindezek ellenére egyre több ország véli úgy, hogy a pénteken elfogadott javaslatok egyszerűen nem mennek elég messzire

Határozottan vannak olyanok az asztal körül, akik úgy gondolják, hogy ez nem elég, és többet kell tenni - mondta egy uniós diplomata a Bizottság terveit illetően a pénteki miniszteri vita előtt. Az FT-nek nyilatkozó, neve elhallgatását kérő forrás úgy fogalmazott, hogy

„nem érdekünk, hogy az energiaárak instabilitást okozzanak a tagállamokban - ez a katasztrófa receptje lenne.”

Egyre jobban érződik az energiahelyzet

Mintegy 15 tagállam a héten levélben fordult Kadri Simson uniós energiaügyi biztoshoz, amelyben a nagykereskedelmi gázárakra vonatkozó uniós szintű plafon bevezetését követelik, mivel a vállalkozások meginogtak az egy évvel ezelőtti szintnek mintegy ötszörösét kitevő költségek súlya alatt.

Az európai energiaválság csak most kezd igazán éreztetni hatását, mivel a nagykereskedelmi árak emelkedése még mindig a cégek és a háztartások számláin csapódik le - mondta Simone Tagliapietra, a Bruegel agytröszt energetikai szakértője.

Olyan országok, mint Olaszország, Görögország, Belgium és Málta, továbbra is a gázárakra vonatkozó felső határ bevezetését kérik (ez pénteken nem történt meg), abban a reményben, hogy ezzel rövidre zárható az áremelkedés az Unióban, ugyanis egyes tagállamok számára az energiaszektor szerkezete miatt a bizottsági csomag csak korlátozott közvetlen segítséget jelent. Míg mások, mint például Franciaország, már bevezették saját, testre szabott nemzeti rendszereiket.

Miriam Dalli, a máltai környezetvédelmi, energiaügyi és vállalkozási miniszter úgy fogalmazott, hogy bár országa támogatja a bizottsági csomagot, az nem lenne segítség Málta számára, mivel az EU legkisebb tagállama az áram jelentős részét az Olaszországgal közös rendszerösszekötőn keresztül importálja, míg a hazai termelés elsősorban egy gáztüzelésű erőműből származik. Eduard Heger szlovák miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy országában az energiahelyzet olyannyira elfajul, hogy nehéziparát heteken belül kénytelen lesz bezárni, hacsak Brüsszelből nem érkezik messzemenőbb válasz.

Franciaország lépett

Franciaország az egyik olyan uniós tagállam, amely a legagresszívabban próbálja megvédeni a fogyasztókat és a vállalkozásokat az emelkedő energiaköltségektől. Franciaország jobban el tudta szigetelni polgárait az áremelkedésektől, mint Európa más országai, mivel kevéssé támaszkodik a földgázra, és a villamos energia nagy részét az állami tulajdonú EDF által működtetett atomerőművekből szerzi be. A kormány februárban a háztartások és a kisvállalkozások védelmében egy „tarifapajzzsal” lépett fel, amely 4 százalékban korlátozta a villamosenergia-árnövekedést, és 2022 egészében szinten tartja a földgáz árát.

Azóta további támogatásokat is bevezettek, például 100 eurós csekkeket a szegény háztartásoknak, fűtőolaj-támogatást, valamint a benzin és a gázolaj árából a kutakon adott kedvezményeket. A francia pénzügyminisztérium szerint az erre fordított idei teljes összeg mintegy 24 milliárd euró, ebből 7,5 milliárd eurót csak az autósok kapnak.

Azt, hogy mekkora a baj, jól jelzi, hogy az ország igen jelentős eddigi energetikai beavatkozásai ellenére a vállalkozások és a háztartások megdöbbenéssel figyelik a rájuk háruló költségeket. Stephanie Pauzat, a CPME, a francia kkv-k szövetségének tisztviselője szerint a csoport az elmúlt hetekben számos hívást kapott olyan cégvezetőktől, akiket sokkoltak az energiaszolgáltatóik által kínált új árak. Pauzat szerint a CPME által júliusban végzett felmérés során a 2400 franciaországi vállalkozó 93 százaléka mondta azt, hogy az emelkedő energiaárak több mint 10 százalékkal növelték az áruk költségeit. Egyharmaduk pedig arról számolt be, hogy ezeket a költségeket nem tudják áthárítani ügyfeleikre.

Kérdés, hogy mindennek fényében hány olyan francia akad majd, aki osztja Emmanuel Macron elnök optimizmusát, és karba tett kézzel várja az árcsökkenést?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG