5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Újabb korlátozásokat jelenthet be az osztrák kormány szombaton a koronavírus-ellenes küzdelem jegyében. Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung szerkesztője lapunknak azt mondta: a kormány most főleg az esetszámokat akarja csökkenteni, és megvédené a kórházakat a túlterheléstől. A pártpolitika ott is rárakódik a válságkezelés vitáira.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, ami történik körülöttünk. Különösen Ausztria fontos számunkra, amely a mi laboratóriumunk

-jelentette ki múlt héten Orbán Viktor arra utalva, hogy nyugati szomszédunk tapasztalatait és stratégiáját az átlagnál jobban figyelembe veszi a magyar kormány a Covid elleni küzdelem során.

Az osztrák minta

Nem meglepő tehát, hogy a miniszterelnök hétfőn szerdai hatállyal nagyrészt ugyanazokat a szigorításokat (éjszakai kijárási tilalom, éttermek és sportlétesítmények bezárása, rendezvények betiltása, távoktatás bevezetése közép- és felsőfokon) jelentette be, amelyeket az osztrák kormány már november harmadikán – hozzánk képest nyolc nappal korábban – bevezetett.           

Az osztrákok szintén az ugrásszerűen növekvő fertőzöttségi adatokkal és az egészségügy túlterhelésének elkerülésével indokolták a minimum négy hétig tartó "lockdown light"-ot. 

Ha most nem cselekszünk, az intenzívosztályok túl fognak terhelődni

-jelentette ki Sebastian Kurz kancellár akkor.

Nézők érkeznek koncertre a schönbrunni kastélynál Bécsben 2020. szeptember 18-án. Ma már ilyesmi elképzelhetetlen. EPA/CHRISTIAN BRUNA
Nézők érkeznek koncertre a schönbrunni kastélynál Bécsben 2020. szeptember 18-án. Ma már ilyesmi elképzelhetetlen. EPA/CHRISTIAN BRUNA

De vannak-e már eredményei a korlátozásoknak? Támogatják-e az osztrákok a kormány válságkezelését, és ott mi a fontosabb: a járvány leküzdése vagy a gazdaság lendületben tartása és a társadalmi károk mérséklése?

Sajnos az újonnan fertőzöttek száma a részleges karantén kezdete, múlt kedd óta is magas: a heti átlagot tekintve 6700 új fertőzött van naponta (szerdáig bezárólag). A csúcs múlt pénteken volt, amikor csaknem 8 ezer esetet regisztráltak

- mondta a Privátbankár.hu-nak Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung című napilap szerkesztője.

Emiatt az eredetileg november 12-ig érvényes éjszakai kijárási tilalmat, amely Ausztriában este 8-tól reggel 6-ig tart, újabb 10 nappal meghosszabbították.

Kezd elegük lenni?

Ami a társadalmi támogatottságot illeti, Alexander Dworzak szerint a többség még egyetért a kormány válságkezelésével, ugyanakkor jóval kisebb arányban, mint korábban: az elégedettek aránya 83-ról 53 százalékra csökkent nyárról október végére. (Ebben persze alighanem közrejátszik, hogy nyáron csak enyhe korlátozások voltak érvényben, és nem látszott, hogy ilyen erős lesz a második hullám.)

A válságkezelés és a politika – Magyarországhoz hasonlóan – Ausztriában is összekeveredett, azaz a vírus elleni küzdelem a politikai adok-kapok része lett.        

Az intézkedések hatékonyságáról szóló vitákra gyakran pártpolitikai viták rakódtak rá az elmúlt hónapokban. A kormánykoalíció konzervatív tagja, az Osztrák Néppárt elsősorban Bécset kritizálta, ahol helyhatósági választások voltak októberben. Ezzel szemben a szociáldemokraták, akik Bécs polgármesterét adják és megnyerték a választásokat, azzal vádolták a Néppártot, hogy 'cseszegeti' a fővárost

- véli a Wiener Zeitung munkatársa.

Szerinte annak ellenére, hogy csökkent az elégedettség a kormány válságkezelésével, elenyésző azok száma, akik teljes egészében elutasítják a korlátozásokat – a múlt hétvégén egy bécsi karanténellenes tüntetésen csak 200-an vettek részt.

 Arra a kérdésünkre, hogy a „járványkezelés vs. gazdasági-társadalmi hatások” dilemmát miként kezeli az osztrák kormány, Alexander Dworzak azt mondta, hogy jelenleg az esetszámok csökkentése az elsődleges:

A vita most elsősorban nem a gazdaságról szól, hiszen az üzletek – a bárok és kávézók kivételével – nyitva vannak, az éttermek elvitelre főzhetnek, és az étel-házhozszállító szolgáltatók is működnek.

Szerinte most főleg arról megy a vita, hogy bezárják-e az általános iskolákat.

A kormány ezt mindenképp szeretné elkerülni, az Osztrák Gyerekorvosok Társasága is a nyitva tartás mellett foglalt állást, osztrák tudósok egy csoportja viszont bezárná a tanintézményeket.

Keményedő karantén    

A kiszivárgott hírek szerint végül utóbbiak nyernek, a kormány ugyanis még szigorúbb, a márciusihoz hasonló karantén bevezetésére készül.

Jövő hét elejétől az általános iskolákat és az üzleteket is bezárhatják két-három hétre, és csupán a szupermarketek, a gyógyszertárak és a bankfiókok maradhatnak nyitva. (Más források szerint a kisebb üzletek nyitva tarthatnak, a bevásárlóközpontok viszont nem.) 

A Die Presse úgy tudja, hogy az intézkedéscsomagot szombat délután jelentik be.

Az osztrák kormány azért szigorít tovább, mert

a számok ugrásszerűen nőnek, az intenzívosztályok pedig egyre nagyobb nyomás alá kerülnek.

Alexander Dworzak szerint sokan attól tartanak, hogy az egészségügy idővel el fogja érni teljesítőképességének határát.

Mint mondta, a Covid-betegeknek fenntartott kórházi ágyak 30 százaléka, az intenzív-osztályokon a nekik fenntartott ágyak csaknem fele foglalt, Tirolban pedig 85 százalék körüli utóbbi arányszám. (Tirol tavasszal a vírus egyik gócpontja volt: Így lett az osztrák bulifalu Európa vírusbombája.)

Ami a konkrét számokat illeti, pénteki adatok szerint

a 8,9 millió lakosú Ausztriában 1661-en hunytak el a koronavírussal összefüggésben (Magyarországon 2883-an), 3922-en vannak kórházban (nálunk 6690-en), és 567-en fekszenek intenzív osztályon (nálunk 518 beteg van lélegeztetőgépen). Szomszédunknál mintegy 77 ezer aktív fertőzöttet tartanak nyilván, nálunk 99 ezret.

Az egyes országokat ugyanakkor csak megkötésekkel lehet összehasonlítani. Eltérhet például a kiindulási helyzet, a társadalom korösszetétele és egészségi állapota, vagy éppen az egészségügy felkészültsége.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG