Hé, hadd lássuk a jegesmedvéket!
– ezt a német partislágert nyomatja a DJ 2020. február 29-én Ischgl egyik bárjában, a Nikis Stadlban.
Az osztrák település egy népszerű bulifalu az osztrák-svájci-olasz hármashatár közelében, az Alpok Ibizájaként is emlegetik; tízezrével jönnek ide turisták Európa számos országából.
A Spiegel szerint a bár tele van – sokan spiccesen érkeznek, mivel már a hegyen, az éttermekben elkezdtek piálni. Miközben önfeledten énekelnek és csápolnak, nem is sejtik, hogy talán épp ezekben a pillanatokban fertőzik meg egymást azzal a vírussal, amely a következő hetekben megbénítja Európát, és évtizedek óta nem látott krízisbe taszítja a világot.
Egybehangzó információk szerint ugyanis a koronavírus ekkor már javában szedi (nem halálos) áldozatait a településen – és ezt a helyiek egy része tudja, de legalábbis sejti.
Február végén mentem vissza Ischglbe. Ekkor kezdtek terjedni pletykák arról, hogy a Kitzloch bár pultosával valami gond van, lehet, hogy koronavírusos. Azt is beszélték, hogy az egyik hotelben egy társaság nagyon beteg, és a tulajdonos gyerekei is betegek
– mondja a Privátbankár.hu-nak Feri, aki a történtek idején egy helyi étteremben dolgozott. (Interjúalanyunk teljes nevét kérésére nem közöljük – a szerk.)
Az izlandi szál
Miközben a Nikis Stadlban ezerrel megy a buli, Izland fővárosában a koronavíruséhoz hasonló tünetekkel vonul karanténba egy turista, aki aznap érkezett vissza az osztrák faluból.
Március elsején újabb, Ischglből érkező turistákat ellenőriznek a reykjaviki reptéren, a szigetország járványügyi főszakértője, Torolfur Gudnason pedig már a fertőzés egyik gócpontjaként emlegeti Ausztriát. Március harmadikán már tényként közli a járványok megelőzését szolgáló európai riasztási rendszeren (Early Warning and Response System – EWRS) keresztül, hogy az izlandi koronavírusos betegek mindegyike olasz vagy osztrák síközpontokban kapta el a fertőzést.
A Spiegel szerint Gudnason másnap meg is nevezi Ischglt, mint magas kockázatú régiót – nyolc izlandi fertőzöttről ugyanis kiderül, hogy a közelmúltban ott üdült. A szakember azonnal értesíti az osztrák hatóságokat.
Március hatodikán az Österreich című napilap címlapsztoriban hozza, hogy az izlandi fertőzések Ischglig vezethetők vissza. Két nappal később Norvégia, majd három napra rá Dánia is figyelmeztetést ad ki.
Március első hetében már tényként kezelték a faluban, hogy vannak fertőzöttek
– állítja Feri ezzel egybehangzóan.
Ennek ellenére az élet megy tovább. Továbbra is ezrével érkeznek turisták, akik később mit sem sejtve terjeszthetik a vírust lakóhelyükön.
Folytatódott a szezon. A diszkókat és a bárok benti részét bezárták, néhány alkalmazottat karanténba küldtek, de a kiülős részek és az éttermek nyitva maradtak. Tovább dolgoztunk.
A szezon csak március 13-án áll le. Ekkor jelenti be az osztrák kormány, hogy ezt a régiót is karantén alá vonja.
Nagy pénzek, nehéz döntések
De mi állt a késlekedés hátterében? Az osztrák hatóságok vagy a tiroli felügyeleti szervek bénázása, esetleg a helyi vállalkozók pénzsóvársága?
Ez összetett kérdés. Egyrészt a helyi cégeknek fogalmuk sem volt arról, mit csináljanak. Nem voltak felkészülve erre a helyzetre, féltek a nagy horderejű döntésektől. Valamelyik szinten pedig elakadt az információ. És ott van persze a gazdasági szempont is: annak a cégnek, amelynél dolgoztam, körülbelül 100 euró bevételt jelent egy vendég egy nap. És 20 ezren jönnek fel a hegyre. Ráadásul az idei szezon gyenge volt. De végül nem ők, hanem a kormány hozta meg a döntést.
– magyarázza Feri.
Az innsbrucki ügyészség mindenesetre vizsgálatot indított gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés gyanújával. Egy helyi vállalkozás ugyanis már február végén tudhatott arról, hogy egyik dolgozója koronavírusos beteg – róla beszélt Feri –, kollégái pedig szintén megfertőződhettek. Ezt azonban elmulasztotta jelenteni az egészségügyi hatóságoknak.
Kérdés az is, hogy miért nem hallgattak a hatóságok a külföldi figyelmeztetésekre.
Szabadulás a karanténból
Ferit egyébként nem vizsgálták és nem tesztelték orvosok, mivel nem voltak tünetei. Hétfőn elhagyta a karantént, visszatért otthonába.
Aki Ausztriában lakik, lakcímigazolást követően önállóan elmehetett. Előtte persze nyilatkoznom kellett arról, hogy tünetmentes vagyok. Külön mentem, mivel ha a magyarokkal távoztam volna, Magyarországra kellett volna mennem.
Feri jól van, tünetei továbbra sincsenek. A jelek szerint megúszta a járványt. A következő szezonban visszatérhet Ischglbe, és megint hallgathatja a turisták dajdajozását.
Már ha lesz még mit hallgatnia.