Ischgl turista-paradicsomnak számít. (Archív) EPA/STR AUSTRIA |
- Hol vagy most pontosan, mennyire fertőzött területen?
- Ischglben vagyok egy völgyben (falu Tirolban az osztrák-svájci határnál, légvonalban mintegy 20 kilométerre van az osztrák-svájci-olasz határtól – a szerk.), ami az egész ausztriai fertőzéshullám gócpontja. Négy faluval vagyunk egy karanténban.
- Hogyan ragadtál ott?
- A hegyen dolgozom egy étteremben, ahonnan csak sível vagy transzporttal lehet lejutni. Amikor szólt a főnökünk, hogy aki akar, mehet, én úgy döntöttem, hogy maradok, mivel elég kaotikus volt minden.
Később kiderült, hogy már azokat sem engedték ki a faluból, akik megpróbáltak kijutni.
Aki pedig elment az étteremből, az automatikusan elvesztette az állását.
- Mit jelent a karantén a gyakorlatban? Nem hagyhatod el a falut vagy a házadat sem?
- Kijárási tilalom van, a völgyet nem lehet elhagyni. Elvileg csak boltba, gyógyszertárba lehetne kimenni.
- Hivatalosan mit közöltek veletek, mit kell csinálnotok?
- Hivatalosan semmi információt nem kaptunk, még a cégtől sem. Kapunk bőségesen enni, a szállás is meg van oldva, a cég pedig karantén idejére is állományban tart. Más a helyzet egyes hoteleknél: szállást adnak, de a munkaviszonyt megszüntették vagy szabadságolják a dolgozókat.
- Kértél orvosi segítséget vagy vírusvizsgálatot?
- Nem, hiszen semmi bajom sincs, fitt vagyok. Bár az elmúlt hetekben folyamatosan megfázással küzdöttem, komolyabb tüneteket nem észleltem. Minket nem is tesztelnek, mert 90 százalékra veszik, hogy betegek vagyunk.
Állítólag van néhány idős beteg, akik nagyon rosszul vannak. Az itt dolgozók többsége azonban 20 és 45 év közötti, így nincs olyan sok beteg.
Az orvosok csak a súlyos eseteket látogatják. Az ismerősöm párja például kért segítséget, de nem mentek ki hozzá túlterheltség miatt. Másnap mentek volna ki, de addigra javult az állapota.
A rendelő itt van a szállással szemben. Ha valakinek gondja van, telefonon be kell jelentkeznie. Én még nem mentem, és nem is tudom, hogy lehet-e tesztet kérni.
- Hogyan viselik a karantént a völgyben élők?
- A helyiek szerintem jobban, hiszen itt télen többször is előfordul, hogy hetekre le kell zárni a völgyet. Az itt ragadt emberek viszont nehezebben viselik a bizonytalanságot.
Nem tudjuk, hogy tényleg kiengednek-e minket április elején. Nem tudjuk, hogy ha majd hazamegyünk, otthon is karanténba kell-e vonulnunk. Nem tudjuk, leszünk-e tesztelve.
Ezekre a kérdésekre még a konzulátus sem tudott válaszolni.
- Ha tünetmentes vagy, akkor elhagyhatod a térséget?
- Nincs semmi infónk arról, hogy melyek a feloldás feltételei. A konzulátus szerint a karantén jövő hét péntekig (március 27-ig) van érvényben, de ők is csak abból indultak ki, hogy múlt pénteken 14 órakor zárták le a völgyet. Legutóbb viszont azt hallottuk, hogy április 5-ig meghosszabbították a karantént.
- Összességében mire számítasz a közeljövőben? Mi a túlélési stratégiád?
- Abban bízok, hogy haza tudunk menni és gyorsan találok egy munkát, amiben az én színvonalamon tovább folytathatom a kis életemet, és amiben örömömet is lelem.
A túlélési stratégiám a fókuszált figyelem. Nem akarom hagyni, hogy első lépcsőben a vírussal, a második lépcsőben pedig a gazdasági következményekkel keltett tömegpánik elsodorjon. Szerintem a tömeghisztéria tovább fog eszkalálódni a szenzációhajhász média által.
A gazdaságot nem féltem, mint mindig, pár év alatt kiheveri majd az 1-2 hónapos leállást. Amúgy is egy mesterséges lény, és gyorsan megtalálja az utat a regenerálódásra és az egyensúly visszaállítására. Az éttermek átállnak majd kiszállításra, tömérdek futárra lesz szükség. Az online üzletek forgalma tovább nő, ami ismét logisztikai munkahelyeket teremt majd. A sportesemények átállnak e-sporteseményekre és az e-sport lesz az új "cirkusz" a népnek.
Ez a kollektív pihenés jót fog tenni a Földnek és az embereknek. Elcsillapodik a városok zaja, az emberek meghallják a belsőjüket.