Angela Merkel (Kép forrása: EPA) |
Januártól kezdődhetnek Németországban az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) koalíciós tárgyalásai. A német belügyminiszter elmondta: a szeptemberi szövetségi parlamenti választás után a szociáldemokraták "túl korán, és helytelenül" elkötelezték magukat az ellenzéki szerep mellett (ekkor a SPD támogatottsága történelmi mélypontra, 20,5 százalékra zuhant).
Őket roppanthatja meg elsőként a német politikai fejreállás - Tovább >>> |
Thomas de Maiziere szerint ezért most el kell távolodniuk ettől az állásponttól, hogy meg tudjanak felelni az ország sorsa iránti felelősségüknek. Ehhez "az SPD-nek egy kis időre van szüksége, amit meg kell adnunk neki.” Hozzátette: a CDU/CSU pártszövetség és az SPD 2013-ban kezdett kormányzati együttműködésének folytatásához vezető út első állomása csütörtökön lehet, amikor mind a három párt elnöke közösen tárgyal Frank-Walter Steinmeier államfővel arról, hogy miként lehet előmozdítani a kormányalakítási folyamatot a CDU/CSU, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek koalíciós egyeztetésének kudarca után.
El kell kerülni a kisebbségi kormányzást
A második kört az SPD december 7-én kezdődő háromnapos kongresszusa jelenti, amelyen a pártnak döntést kell hoznia a nagykoalíció folytatásáról szóló egyeztetések megkezdéséről - mondta a belügyminiszter. Szerinte az első megbeszéléseket talán még karácsony előtt megtarthatják, de a "tényleges tárgyalások" valószínűleg csak jövő évben kezdődnek.
A Bundestag-választás után a győztes CDU/CSU az FDP-vel és a Zöldekkel kezdett tárgyalást a közös kormányzásról. A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormányról folytatott tárgyalások egy hete fulladtak kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból. |
Erre számít a CDU egyik alelnöke, Julia Klöckner is, aki hangsúlyozta: érthető, hogy a szeptemberi Bundestag-választás után a szociáldemokratáknak nehéz megbarátkozni a nagykoalíció folytatásának gondolatával, és "nem egyszerű" feladat szakítani a pártot az ellenzékhez soroló állásponttal. Hozzátette: Németországnak azonban stabilitásra van szüksége, el kell kerülni a kisebbségi kormányzást, azt a helyzetet, amelyben a CDU/CSU-nak minden ügyhöz külön-külön meg kellene szerveznie a többséget a Bundestagban.
"Nem sok értelme lenne, ha egy kancellárnak Brüsszelben mindig azt kellene mondania, hogy nem tudok megígérni semmit, mert előbb otthon meg kell kérdeznem, hogy tehetek-e ígéretet" - mondta Klöckner. Az alelnök szerint is jövő év elején kezdődnek várhatóan a tárgyalások, mivel előbb az SPD-nek döntenie kell az ügyről a decemberi kongresszuson, aztán rövidesen elkezdődik a téli szünet.
Az istennő alkonya – a Merkel-korszak szétesése Merkelnek már nincsen meg a szükséges politikai ereje és tekintélye, hogy egy kormányt megalakítson. Az EU központi dinamikájáért felelős francia-német tengely újra leállt és Macron most stabilabb képet mutat a hazavágott Merkelhez képest. Eközben a németeknek valahogyan menedzselni kellene Berlin feszült diplomáciai viszonyát Moszkvával, Ankarával, Varsóval és Budapesttel. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |