A Financial Times európai kiadásának keddi számában írta Wolfgang Münchau, hogy Putyin válaszút előtt áll, és hogy merre indul, attól is függ, mekkora ellenállásba ütközik. Folytathatja az egykori szovjet birodalom újjáépítését, ami elhúzódó viszályhoz vezet a Nyugattal, vagy pragmatikusabban megközelítve a helyzetet, bezsebelheti a Krímet és minden abból fakadó hasznot, és újjáépítheti kapcsolatait Európával és az Egyesült Államokkal.
Nyomásgyakorlásra jó trükk a kizárás
Münchau mint írta, a Swift magántársaság, de miután 2012-ben Irán ellen megtette ezt, s kizárta az iszlám köztársaságot a nemzetközi bankközi utalások rendszeréből, nyomásgyakorlással ez a fegyver valószínűleg Moszkva ellen is bevethető.
Ha Oroszországot elvágják ettől a rendszertől, az nagy mértékben megnehezítené, hogy Oroszországból bárki bármilyen nemzetközi tranzakciót hajtson végre. Ez rövidtávon hatalmas káoszt okozna Oroszországban, hosszabb távon viszont növeli annak veszélyét, hogy Moszkva és Peking létrehozza a maga rendszerét a nemzetközi átutalások lebonyolítására - figyelmeztet cikkében Münchau.
Fikcióból valóság
A cikk szerint az Egyesült Államok önmagában is komoly károkat okozhatna Oroszországnak, ha választásra kényszerítené a pénzintézeteket: Oroszországban vagy Amerikában akarnak inkább üzletelni.
Nehéz elképzelni, hogy bármely jelentős pénzintézet elvágná magát a dollárrendszertől, hogy moszkvai fiókját nyitva tarthassa - érvel Wolfgang Münchau, aki szerint Washington egyelőre nem szánta el magát erre, de ha Moszkva további volt szovjet országokat is nyomás alá helyez, idővel a súlyos pénzügyi szankciók is fikcióból realitássá válhatnak.