5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hogyan látják az elemzők az MNB keddi bejelentését?
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Rengeteg a nyitott kérdés

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának jövőre fordítania kellene a pénzügypolitika irányán a halmozódó inflációs nyomás és az egyre szűkösebb reálgazdasági kapacitások miatt. Egyes citybeli elemzői előrejelzések a jövő év közepétől kamatemelési ciklus kezdetét jósolják, mások szerint viszont a monetáris tanács alapállása miatt ez most már egyre valószínűtlenebbnek tűnik.

Liam Carson, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics európai feltörekvő piacokkal foglalkozó főközgazdásza a monetáris tanács keddi kamatdöntő ülésén hozott nem konvencionális enyhítési intézkedéseket kommentálva kifejtette: a lépések közül a nagyobb horderejű a hároméves vagy ennél hosszabb futamidejű jelzáloglevelek vásárlására bejelentett MNB-program, de ezzel kapcsolatban több kérdés egyelőre nyitott. 

Az egyik nyitott kérdés az, hogy az MNB kapcsol-e sterilizációs műveleteket a jelzáloglevél-vásárlásokhoz. A jelenlegi gyakorlat alapján a jegybank a háromhónapos betéti eszköz révén hajtja végre sterilizációs műveleteit, de ennek az eszköznek most már mindössze 75 milliárd forint az igénybevehetőségi plafonja, és ez teljes mértékben ki is van használva.

Emiatt a kereskedelmi bankoknak a monetáris bázis részének számító egynapos eszközben kell elhelyezniük fölös likviditásukat.

A Capital Economics vezető londoni közgazdásza szerint ha az MNB nem oldja fel a háromhónapos betéti eszköz igénybevételi plafonját, akkor a jegybanki jelzáloglevél-vásárlások felduzzasztják a bankoknál lévő likviditástöbbletet, és ezzel tovább növelik a monetáris bázist. Carson hangsúlyozta, hogy ez hatásaiban egyfajta mennyiségi enyhítésnek felelne meg.

Az elemző szerint a jelzáloglevél-vásárlási program várhatóan lendületet ad az ingatlanhitelezésnek, amely az idei év első felében visszaesett éves összevetésben számolva.

Ingatlanpiaci árbuborék

Emiatt egyelőre ugyan csekély annak a rövid távú kockázata, hogy ingatlanpiaci árbuborék alakuljon ki Magyarországon, ezzel együtt is azonban egyre nehezebb megfeleltetni a monetáris tanács intézkedéseit az alapvető magyarországi makrogazdasági környezettel.

Carson hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság elé most már kapacitásbeli korlátok emelkednek, a bérkiáramlás éves összevetésű növekedési üteme meghaladja a 13 százalékot, és bár a teljes kosárra számolt infláció viszonylag alacsony, a maginfláció azonban markánsan emelkedik az év eleje óta, és immár 2,7 százalék, vagyis nincs messze az MNB 3 százalékos központi célszintjétől.
Keményebb hangnem

A Capital Economics közgazdásza hozzátette: ehhez hasonló tényezők a környező gazdaságokban vagy a monetáris politika szigorítására, vagy legalábbis a kommunikáció hangnemének keményítésére késztették a helyi jegybankokat.

Carosn közölte: a ház jelenlegi előrejelzése szerint a teljes kosárra számolt magyarországi infláció az idei év hátralévő részében az MNB célszintje alatt marad, de 2018 elején már a jegybanki cél fölé gyorsul.

Jövőre jöhet a szigorítás

Ebben a helyzetben a Capital Economics központi forgatókönyve az, hogy az MNB monetáris tanácsa jövőre visszafordítja a pénzügypolitika irányát és szigorításba kezd. A ház alapeseti prognózisa szerint az MNB alapkamata 2018 végéig 1,50 százalékra növekszik a jelenlegi 0,90 százalékról.

Ez azonban az eddigi intézkedések alapján most már egyre valószínűtlenebbnek tűnik, és növekszik annak a kockázata, hogy a monetáris politika túl sokáig túl laza marad, aminek lehetséges következményei között van az inflációs sokk.

Ez így nem mehet sokáig

Paul Fage, a TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza ugyanakkor az MNB keddi intézkedéseit kommentálva leszögezte: a ház véleménye szerint az MNB jelenlegi enyhítési alapállása végső soron nem lesz tartható, és a magyar jegybank jövőre kamatemelési ciklusba kezd.

Fage szerint igaz, hogy a jelenlegi inflációs környezet nem tűnik túl problémásnak, bár ő is kiemelte, hogy a maginfláció az MNB célszintje közelében jár.

Kiemelte azonban, hogy a magyar gazdaság robusztus teljesítménye közepette a ház megítélése szerint máris nő az inflációs nyomás, és különösen a munkapiaci helyzet feszes, tekintettel a 4,1 százalékos munkanélküliségre és a szeptemberben mért 13,2 százalékos éves összevetésű bérnövekedésre.

Mit léphetnek meg?

Fage szerint az MNB úgy tarthatja, hogy a minimálbér-emelés inflációs hatását ellensúlyozhatja az alkalmazotti társadalombiztosítási hozzájárulás és a társasági adó csökkentése. A TD Securities várakozása azonban az, hogy jövőre a bérkiáramlási oldalon jelentkező nyomás válik domináns inflációs tényezővé, különös tekintettel azokra a jelekre, amelyek tanúsága szerint növekszik a háztartási költekezés, és gyorsul a kiskereskedelmi értékesítés növekedési üteme.

Fage közölte: bár nehéz megítélni, hogy az inflációs nyomás mikor kényszeríti a monetáris tanácsot a pénzügypolitika irányának visszafordítására, a jelenlegi környezetben azonban a TD Securities azt valószínűsíti, hogy az MNB 2018 júniusa környékén lépésenként 0,5 százalékpontos kamatemelési ciklusba kezd.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG